banner39

Mısır ekonomik krizin eşiğinde

Hükümetlerin ekonomi politikaları ve turist sayısındaki azalma başta olmak üzere bazı nedenlerle Mısır ekonomisi sıkıntılı bir dönem geçiriyor

Ortadoğu 03.11.2016, 08:20 03.11.2016, 08:20
Mısır ekonomik krizin eşiğinde

Mısır'da son üç yılda iş başına gelen üç ayrı hükümet tarafından uygulanan ekonomi politikaları, Süveyş Kanalı gelirlerinin azalması ve 31 Ekim 2015'te Sina Yarımadası'nda düşen Rus yolcu uçağının ardından turist sayısında yüzde 70'lere varan gerileme, ülkeyi ekonomik krizin eşiğine getirdi.

Döviz rezervlerinde yaşanan azalma, Mısır cüneyhinin dolar karşısında değer kaybetmesine neden oldu. Serbest piyasada bir yıl önce ABD dolarının değeri 8 cüneyh iken bugünlerde 17 cüneyhe kadar yükseldi.

Hükümetin üç ay önce doların yükselişini durdurmak için ülkedeki bütün döviz bürolarını kapatması, doların da karaborsasının oluşmasına ve daha fazla artmasına neden oldu.

Doların yükselmesi, ayrıca temel gıda fiyatlarını yüzde yüz oranında artırdı. Özellikle son bir aydır ülkede yaşanan şeker kıtlığı sorunu bir türlü çözülemedi. Güvenlik birimleri, şeker tüccarları ve karaborsacıların depolarına baskınlar yaparak stoklarına el koyuyor.

Bakkallarda şeker bulmanın neredeyse imkansız olduğu Mısır'da, büyük marketlerin yer aldığı Kahire, Giza ve İskenderiye gibi kentlerde ise kişi başına en fazla 5 kilogram şeker veriliyor. Krizden önce 5 cüneyh olan şekerin kilogram fiyatı 10 cüneyhi geçti.

Piyasada pirinç sıkıntısının da başladığı söylentileri, halkın bu ürüne adeta hücum etmesine neden oluyor.

HÜKÜMETTEN "SEYYAR BAKKAL" ÇÖZÜMÜ

Mısır hükümeti, bakkallarda bulunmayan veya pahalı satılan diğer temel gıda maddelerinde de kriz yaşanmasını engellemek için başkent Kahire'nin yoksul kesimleri ve diğer şehirlerde kamyonlarla dolaşan "seyyar bakkal"larla halkın ihtiyacını gidermeye çalıyor.

Kahire'nin 100 kilometre güneyindeki Feyyum kentinde yaşayan 28 yaşındaki Ahmed Mustafa, yaptığı açıklamada, kişi başına verilen 2 kilogram ucuz şekeri almak için sırada beklediğini bildirdi.

Devletin gelişmesi, güçlü olması ve ayakta kalmasını istediklerini belirten Mustafa, "Hükümet, hayat pahalılığı ile mücadele etmek için seyyar dükkanlarla halka ucuz gıda şeker, yağ, pirinç satmaya çalışıyor ancak tüccarlar kendi kazançları için fiyatları yükseltiyor." ifadesini kullandı.

Mısır Tedarik Bakanlığı, ülkede temel gıda maddelerinde son dönemde başlayan krizi gidermek ve piyasaları rahatlatmak için 8 milyon koli gıda maddesini "seyyar dükkanlar" vasıtasıyla dar gelirli halka yarı fiyatına satacağını açıkladı.

Hükümetin bu tarihten önce olası eylemleri hafifletmek için "seyyar dükkanlar" aracılığıyla halka ucuz gıda maddesi satarak, sokağın tepkisini azaltmayı hedeflediği iddia ediliyor.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?