banner39

Mısır havalimanları yabancılara emanet

Mısır Turizm Bakanı Hişam Zaazu, Rus yolcu uçağının düşmesinin ardından hükümetin ülkedeki havalimanlarında güvenliği arttırmak amacıyla aldığı kararı açıkladı.

Ortadoğu 14.12.2015, 22:59 15.12.2015, 09:26
Mısır havalimanları yabancılara emanet

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır Turizm Bakanı Hişam Zaazu, hükümetin, havalimanlarında güvenliği arttırmak amacıyla uluslararası bir güvenlik şirketini görevlendirmeyi planladığını kaydederek, "Hükümet, seçilen şirketin ismini yakın zamanda açıklayacak. Daha sonra tavsiyeler üzerine alınan yeni tedbirler de kamuoyu ile paylaşılacak" ifadelerini kullandı.

Hükümetin, havalimanlarında daha iyi hizmet verebilmek için uluslararası kurumlarla sıkı işbirliği içinde olduğunu aktaran Zaazu, Başbakan Şerif İsmail başkanlığındaki güvenlik komitesinin, söz konusu mekanlarda güvenliği arttırma yollarını masaya yatıracak uluslararası uzmanların getirilmesine karar verdiğini duyurdu.

Yabancı turistlerin, Mısır ekonomisinin büyümesine büyük katkı sağladığını vurgulayan Zaazu, "Turizm sektöründe, güvenliği arttırmak için gerekli tüm tedbirleri almaya hazırız" ifadelerine yer verdi.

Şarm eş-Şeyh-St. Petersburg seferini yapan 9268 sefer sayılı Airbus A321 tipi uçak 31 Ekim'de, havalandıktan kısa süre sonra 17'si çocuk 217 yolcu ve 7 kişilik mürettebatıyla, Mısır'ın Sina Yarımadası'nın kuzeyinde düşmüştü.

Olayın ardından oluşturulan beşli soruşturma komisyonunda, Mısırlı soruşturma grubunun yanı sıra Rus, Fransız, Alman ve İrlandalı uzmanların yer aldığı belirtilmişti.

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Başkanı Aleksandır Bortnikov, 224 kişiyi taşıyan Rus yolcu uçağının, yerleştirilen bombanın patlaması sonucu düştüğünü açıklamıştı. IŞİD ise olayın sorumluluğunu üstlenmiş ve uçağı el yapımı bir bomba ile düşürdüklerini iddia etmişti.

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?