banner39

Mısır: Hiçbir oluşum siyaset dışı kalmayacak

Mısır Başbakanı Biblavi, şiddete bulaşan herkesin soruşturma geçireceğini belirterek ülkede hiçbir oluşumun siyasetin dışında bırakılmayacağını sötledi

Ortadoğu 16.09.2013, 15:44 16.09.2013, 15:44
Mısır: Hiçbir oluşum siyaset dışı kalmayacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır geçici Başbakanı Hazim el-Biblavi, "Yol haritasına bağlı kalan hiçbir oluşumun siyasi sürecin dışında tutulmayacağını" belirtti.

Biblavi yaptığı yazılı açıklamada, şiddet ve terör suçlarına karışan herkesin soruşturmaya tabi tutulacağını, hükümetinin, cumhurbaşkanlığı seçimleri ile sona erecek geçiş süreci yol haritasının gereklerini yerine getireceğini ve yol haritasına bağlı kalan hiçbir oluşumun siyasi sürecin dışında tutulmayacağını ifade etti.

Emniyet güçlerinin ülke genelinde düzenlediği gözaltı operasyonlarının "keyfi" olmadığını ve başsavcılık tarafından suça karışmış kişiler hakkında çıkarılan yakalama ve tutuklama emirleri doğrultusunda gerçekleştirildiğini öne süren Biblavi, hükümetin, ülke genelindeki olağanüstü hal uygulamasının en kısa zamanda kalkması için çaba gösterdiğini vurguladı.

Açıklamasında sivillerin askeri mahkemelerde yargılanmasına da değinen Biblavi, sözkonusu davaların geneli yansıtmadığını, davaların, askeri nokta ve tesislere yönelik saldırılar kapsamında görüldüğünü kaydetti.

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?