banner39

Mısır İhvanı'nda 'Basın Sözcüsü' krizi

Mısır İhvan Teşkilatı'nda Londra Ofisi'nin basın sözcüsünü değiştirmesiyle başlayan kriz derinleşerek büyüyor

Ortadoğu 16.12.2015, 14:57 16.12.2015, 15:46
Mısır İhvanı'nda 'Basın Sözcüsü' krizi

İslam Osmanoğlu | Dünya Bülteni/ Kahire

Mısır Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan)’ın yurtdışındaki ile yurtiçindeki yöneticileri arasında darbeye karşı koyma yöntemleri, karar alma yolları konularında anlaşmazlık baş göstermesinin ardından şimdi de teşkilatın ‘Basın Sözcüsü’ hakkında bir kriz yaşanıyor.

Kriz, İhvan Teşkilatının Londra’daki ofisinin Mısır’da yapılan askeri darbenin ardından 24 Ocak 2015 tarihinde "basın sözcüsü" olarak tayin edilen Muhammed Muntasır'ın yerine yurt dışındaki Talat Fehmi'yi görevlendirmesiyle başladı.

Mısır'da bulunan İhvan Yüksek İdare Komitesi, yayınladığı bildiride, Londra'daki ofisten sözcünün değiştiği yönündeki açıklamaları yalanlayarak, sözcünün halen Muhammed Muntasır olduğunu duyurdu

Üyelerinin çoğu hapiste olan İhvan’ın Yönetim Kurulunun görevini sürdürmekte olan Yüksek İdare Komitesi, bildirisinde, "Teşkilatın basın sözcüsü hakkında herhangi yeni bir karar çıkmadı. Muhammed Muntasır hala görevini sürdürmektedir. Teşkilatı ilgilendiren tüm idari kararlar, ülke içindeki İhvan Yüksek İdare Komitesi'nden çıkar. Teşkilat içinde kimse ve hiç bir birim, komite adına konuşamaz. Yeni kararlar alma, komitenin yetkisi altındadır" ifadesine yer verdi.

İhvan'ın İskenderiye bürosundan yapılan yazılı açıklamada da Londra ofisinin Muntasır'ın görevden alındığına dair açıklamalarına karşı çıkılarak, "Teşkilatın yönetimi konusunda Şura'nın kararları bağlayıcıdır. Teşkilatın temeli budur ve konumu ne olursa olsun kimse bunu değiştiremez" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada ayrıca, "İskenderiye bürosu olarak yalnızca Şura'nın verdiği kararlara bağlıyız. İçinde olunan zor durumda ferdi kararlara imkan yoktur" denildi.

Krizin taraflarının basın sözcüsünü seçmekte ısrar etmeleri İhvan Teşkilatındaki gerilimi yükseltmeye neden oldu.

İHVAN’İN YENİ SİTESİ

İhvan’ın iki grubundan farklı açıklamaların ardından Mısır’daki İhvan’ı temsil eden yeni bir web sitesinin kurulduğu bildirildi.

İhvan Yüksek İdare Komitesi yetkilisi Muhammed Abdulraham El Mursi, Londra ofisinin aldığı kararı savunarak, Muhammed Muntasır'ın Yüksek İdare Komitesine dönmeden bir sürü açıklama yaptığını, Londra’daki ihvan yöneticileriyle danışarak yeni bir basın sözcüsü atanmaya karar verildiğini söyledi.

El Mursi, resmi olmayan açıklamaların önünü kesmek amacıyla yeni bir web sitesi kurduklarını duyurdu. El Mursi, ‘(ikhwan.site), bundan böyle İhvan Teşkilatının tek resmi portalıdır. Teşkilat tarafından yapılan resmi bildiri ve açıklamalar sadece bu sitede yayınlanacaktır’ ifadesini kullandı

İhvan Teşkilatı, daha önce ‘https://www.ikhwanonline.com’ adresli siteyi kullanıyordu.

KRİZİN ÇÖZÜLMESİ İÇİN GİRİŞİM

Eski Arap Doktorlar Birliği Acil Yardım Komisyonu Başkanı İbrahim Zaferani, İhvan Teşkilatı'nda "sözcü değişikliği" krizinin aşılması için girişimde bulundu.

Zaferani tarafından yapılan yazılı açıklamada, “İhvan'ın tüm liderlerini, Müslüman ülkelerin tüm İslami teşkilat başkanlarını, Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Dr. Yusuf el-Kardavi ve üyelerini, İhvan'ın eski uluslararası ilişkiler müzakerecisi Yusuf Nida'yı, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) eski genel sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu'nu, Tunus Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi'yi Mısırlı İhvan yöneticileri arasındaki anlaşmazlığı gidermek için ara buluculuk yapmaya davet ediyorum" denildi.

Mısır'daki İhvan kaynakları, krizin aşılması için çaba sarf edip, taraflarla görüşmeler yürüteceklerini ifade etmişti.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?