banner39

banner35

Mısır ile Güney Kıbrıs Rum Kesimi arasında anlaşma

Mısır Cumhurbaşkanı Sisiile görüşen Rum lider Anastasiadis "Sisi ile bölgemizde önemli hidrokarbon yatakları keşfedilmesinin Güney Kıbrıs ile Mısır arasındaki ilişkilerin daha da derinleştirilmesine bulunmaz fırsat oluşturduğu konusunda görüş birliğine vardık" dedi

Ortadoğu 20.11.2017, 19:50 20.11.2017, 20:01
Mısır ile Güney Kıbrıs Rum Kesimi arasında anlaşma

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi, Güney Kıbrıs Rum kesimi lideri Nikos Anastasiadis ile görüştü. 

Kıbrıs'ta temaslarda bulunan Sisi,  Anastasiadis tarafından Başkanlık Sarayı'nda resmi törenle karşıladı. Askeri tören birliğini selamlayan Sisi, daha sonra eski Rum lideri Makarios'un anıtına çelenk koydu.

Yaklaşık iki saat süren görüşme boyunca, iki askeri helikopterin de desteğiyle yoğun güvenlik önlemi alındı. 

Anastasiadis görüşme sonrası ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, Mısır ile Güney Kıbrıs'ın ortak derin tarihi ilişkileri bulunduğunu belirterek, Mısır Cumhurbaşkanı'nın ziyaretini tarihi bir ziyaret olarak nitelendirdi. 

Ziyaretin, yarın gerçekleştirilecek 5. Güney Kıbrıs, Yunanistan, Mısır üçlü liderler zirve toplantısında ilişkileri derinleştirme ve geliştirme konusundaki kararlılığın açık göstergesi olduğunu aktaran Anastasiadis, "Görüşmede, halklarımızın refahına yönelik ikili ilişkilerimiz ile uluslararası kuruluşlar nezdinde ortak faaliyetlerimizi onayladık." diye konuştu. 

"ORTAK FAALİYETLER YAPMA KONUSUNDA ANLAŞTIK"

Anastasiadis, yapıcı görüşmeler sonucunda iki ülke arasında çeşitli işbirliği mutabakatları imzalanmasını kararlaştırıldığına işaret ederek, "Sisi ile bölgemizde önemli hidrokarbon yatakları keşfedilmesinin Güney Kıbrıs ile Mısır arasındaki ilişkilerin daha da derinleştirilmesine bulunmaz fırsat oluşturduğu konusunda görüş birliğine vardık. Uluslararası pazar şartlarını da göz önünde bulundurarak, Mısır ve Rum halklarının yararına olacak biçimde ortak faaliyetler yapma konusunda anlaştık." ifadesini kullandı. 

Mısır ve Güney Kıbrıs arasında Akdeniz bölgesinde enerji konusundaki işbirliğinin Birleşmiş Milletlerin (BM) deniz hukuku sözleşmesine dayandığını iddia eden Anastasiadis, bölgede yeni hidrokarbon yataklarının keşfedilmesinin, Doğu Akdeniz'e daha geniş işbirliği, barış ve istikrar getirmesini temenni ettiğini bildirdi.

Anastasiadis, Sisi ile Lübnan’daki gelişmeleri de ele aldıklarını belirterek, bu konuda Mısır’ın çabalarının olumlu sonuç vermesini umduklarını ve katkı vermeye hazır oldukları söyledi.

KIBRIS MÜZAKERELERİ

Rum lider Anastasiadis, Kıbrıs müzakereleri kapsamında temmuz ayında İsviçre'nin Crans-Montana kentinde yapılan Kıbrıs Konferansının başarısızlıkla sonuçlanmasına  "Türkiye'nin adadaki garanti ve müdahale haklarını sürdürme konusundaki ısrarının" neden olduğunu öne sürdü. 

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi de iki ülke arasında uzun yıllara dayanan iyi ilişkiler bulunduğuna işaret ederek, iki ülke arasında özellikle enerji alanında yatırımların olduğuna dikkati çekti.

Sisi, "Bu konudaki işbirliğinin geliştirilmesi için çabalarımız devam edecek. Enerji yataklarındaki stoklar çok önemli boyutta. Bu bölge halklarına yarar sağlayacaktır. Akdeniz'deki yeni keşifler, Mısır'ın uluslararası alandaki konumunu güçlendirecek. Avrupa kıtasının enerji çeşitliliği konusundaki çalışmalarına katkı sağlayabilir." dedi.

BM kararları ve federasyon temelinde Ada’nın yeniden birleşmesi konusundaki çabaları desteklediğini belirten Sisi, Kıbrıs sorunun çözümü konusunda uluslararası toplumun bir değerlendirme yapmasını istedi.

Rum lider Anastasiadis, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras  5'incisi düzenlenecek "Güney Kıbrıs, Yunanistan, Mısır" üçlü liderler zirvesinde yarın bir araya gelecekler. 

Yorumlar (0)
18
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?