banner15

Mısır, İsrail'den 'sonuç' istiyor

Mısırlı 1 subay ile 4 askeri öldürmesinin ardından İsrail'in yaptığı sözlü ''Üzgünüz'' açıklaması Mısır sokaklarındaki öfkeyi dindirmeye yetmedi.

Mısır, İsrail'den 'sonuç' istiyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrail'in Elyat kentine saldırının ardından İsrail ordusunun, Mısırlı 1 subay ile 4 askeri öldürmesi ile iki ülke arasında başlayan gerginlik devam ediyor.

Mısır medyasına göre, İsrail'in sözlü olarak yaptığı ''Üzgünüz'' açıklaması ve olayın araştırılacağı yönünde niyet belirtmesi Mısır sokaklarındaki öfkeyi dindirmeye yetmedi. 

Yarı resmi El Ahram Gazetesi, Mısır'ın İsrail'den özürden öteye çok şey beklediğini, sadece özür dilemenin yetmeyeceğini, Mısır askerlerine saldırı ile ilgili araştırmanın ve sorumlular hakkında yapılacak işlemin daha çok önem taşıdığını yazdı. 

Konu ile ilgili resmi Nil televizyonuna açıklamalarda bulunan Mısır Yüksek Askeri Konsey Üyesi Tümgeneral Ahmet Yusuf Abdul Nabi, İsrail'in yaptığı eylemin sadece özür ile geçiştirilecek bir olay olmadığını söyledi.

Mısır İsrail sınırında 1979 yılından beri görev yapan ve tarafların Camp David Antlaşması'na uyup uymadıklarını kontrol etmekle görevli Birleşmiş Milletler Barış Gücü'nün, geçen hafta yaşanan olay ile ilgili hazırladığı ön raporda, İsrail'in, Camp David'i iki kez ihlal ettiğini belirlediği ileri sürüldü.

Nil televizyonu, BM Barış Gücü'nün raporunda, İsrail askerlerinin sınırın Mısır tarafına geçmekle ve iki ülke sınırını belirleyen noktadan Mısır askerlerine ateş açmak sureti ile  Camp David Antlaşması'nın yükümlülüklerini iki defa ihlal ettiği bilgilerinin yer aldığını iddia etti. 

Kahire'deki İsrail Büyükelçiliği önünde gösteriler aralıksız sürerken, Mısır polisinin elçilik çevresindeki güvenlik önlemlerini artırdığı kaydedildi. 

Bağımsız El Masri El Yovm gazetesi, İsrail'in Kahire Büyükelçiliği yakınlarındaki bir camide güvenlik kuvvetlerinin 2 adet molotofkokteyli ele geçirdiklerini iddia ederek, söz konusu caminin namaz vakitleri dışında kapatıldığını duyurdu. 

Muhalif partilerden Nahda ve Riyada, Cuma günü İsrail Ordusu tarafından Mısır askerlerinin öldürülmesini protesto etmek amacı ile  gösteri çağrısı yapıldı. 

Nahda ve Riyada partilerinden yapılan açıklamalarda, Cuma günü düzenlenecek protestoda, İsrail'in Kahire Büyükelçisi'nin sınır dışı edilmesi ve Mısır'ın İsrail'e gaz satışını durdurulmasınında talep edileceği belirtildi.

Geçen hafta Perşembe günü İsrail'in Elyat kentinde bir konvoya yapılan saldırının ardından sınır hattında operasyon başlatan İsrail, sınırda görevli bir subay ile 4 askeri öldürmüştü. Mısır basını, askerlerin İsrail Hava Kuvvetlerine ait bir uçaktan atılan füze ile öldürüldüklerini ileri sürerken, bu olay, Mısır ile İsrail arasında diplomatik krize sebep olmuştu.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2011, 08:13
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35