Mısır istihbaratında MİT paranoyası

Mısır basını, 19 Kasım'da MİT ve İhvan'ın ülkede 30 Haziran öncesine dönülmesi için ortak operasyon yapacağını iddia ediyor

Mısır istihbaratında MİT paranoyası

İslam Osmanoğlu/ Dünya Bülteni - Kahire

Mısır basını darbeyle görevden alınan cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin yargılanma sürecinin başlamasının ardından Türkiye'ye karşı karalama kampanyalarına hız verdi. Türk hükümeti ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Müslüman Kardeşler ve Muhammed Mursi'ye verdiği destek, Mısır'da bazı çevreleri rahatsız ediyor.

CBC televizyonunun ünlü kadın program sunucusu Lemis el Hadidi, geçen Cuma günü Giza'da öldürülen çocuğun, Türk İstihbaratı desteğindeki Müslüman Kardeşler tarafından vurulduğunu iddia etmişti. Mısırlı Kıbti işadamı Necib Seviris'in sahibi olduğu ONTV'deki Manşet program sunucusu Cabir el Armuti ise, Türk İstihabaratı'nın 19 Kasım'da Mısır'da operasyon düzenleyeceğini söyledi. Armuti'nin sözünü ettiği operasyon El Yevm es Sabi Gazetesi tarafından da iddia edildi.

İddianın ardından ülke kamuoyunda, Türk İstihbaratı ve İhvan'ın uluslararası örgütlenmesinin 19  Kasım'da Mısır'da ortak bir operasyon düzenleyeceği iddiası konuşulmaya başlandı.

El Yevm es Sabi Gazetesi, "Mısır'daki devrimci hareketlerin Muhammed Mahmud olaylarının yıldönümü olan 19 Kasım'a İhvan'ın katılmasını engelleyeceği ve böylece MİT-İhvan ortak operasyonunun başarısızlıkla sonuçlanacağını" yazdı.

Söz konusu haber 10 Kasım'da yayınlandı. Haberin başlığı "Siyasiler Türk İstihbaratı'nın Muhammed Mahmud olayları esnasında Mısır'ı ateşe verme planını yorumluyor" şeklindeydi. Haberin yayınlanmasından bir gün önce ülke medyasında bir gün sonra yayınlanacak "olay haberin" özeti yayınlandı. Haberin başlığı "Türk İstihabaratı'nın 19 Kasım'da Mısır'ı Ateşe Verme Planı" şeklindeydi.

Haberde İhvan karşıtlığı ile bilinen Tahrir'in bitişiğindeki Mekrem Ubeyd cami imamı Mazhar Şahin gibi şahısların görüşlerine de yer verildi. Şahin "İhvan'ın 30 Haziran öncesine dönme planı ve Türkiye Başbakanı Erdoğan'ın halife olma hayallerinin suya düşeceğini" söylüyor.

Müslüman Kardeşler'in yönetim kadrolarının Türkiye'yi güvenli bir sığınak olarak gördüklerinin belirtildiği haberde, 25 Ocak Devrimi Hareketleri yöneticilerinin görüşlerine de yer veriliyor. Muhammed Mahmud olaylarının yıldönümünü kutlamak için organizasyon yapan Demokratik Cephe resmi sözcüsü Amr Ali ise, Mısır halkının ülkenin çıkarlarına zarar verecek olanları ayırt edebileceğine işaret ediyor.

Haberde Mısır Silahlı Kuvvetleri Muhaberatı ve diğer istihbarat örgütlerinin dış istihabarat güçlerini bertaraf edecek kabiliyette olduğuna vurgu yapılıyor. Bu bağlamda Mısır Devrim Güçleri Siyasi Birliği üyesi Temir Kadı'nın görüşlerine yer veriliyor. Kadı; "Mısır istihbaratı diğer ülke istihbarat güçlerinin oyununu bozacak güçtedir" diyor.

MİT'in İhvan'ın Mısır'ı kaosa sürükleme projesini Mısır'da uygulayamayacağına işaret eden Gazete,  Barışçıl Değişim Özgür Cephesi organizatörü İsam Şerif'in fikirlerine de haberde yer veriliyor. Şerif; "Türk İstihbaratı Mısır'da kaos çıkarma peşinde" diyor.

Aynı iddiayı Mısır'ın en eski partilerinden Vefd'in yayın organı Vefd Gazetesi de haber yaptı.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2013, 17:51
banner53
YORUM EKLE

banner39