Mısır karıştı: 4 ölü 211 yaralı

Mısır'da Cumhurbaşkanlığı sarayının önündeki çıkan çatışmalarda 4 kişi hayatını kaybetti. Olaylarda yaralananların sayısı 211'e yükseldi.

Ortadoğu 05.12.2012, 19:44 06.12.2012, 00:43
Mısır karıştı: 4 ölü 211 yaralı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır'da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin aldığı kararlar nedeniyle devam eden gösterilerde karşıt taraflar arasında çıkan çatışmalarda iki kişi öldü. Çıkan olaylarda yaralananların sayısı 2112e yükseldi.

El Cezire Televizyonu, Başkent Kahire'de Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde toplanan karşıt taraflar arasında çıkan çatışmalarda iki kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Görgü tanıkları, Cumhurbaşkanlığı Sarayı çevresinde akşam saatlerinde Mursi yanlıları ile karşıtları arasında şiddetli çatışmalar çıktığını, tarafların birbirlerine molotofkokteyli ve taşlarla saldırdığını, çatışmalar sırasında 2 kişinin öldüğünü belirtti.

Ölenlerden birinin, Mursi'ye destek veren Müslüman Kardeşler Teşkilatı üyesi olduğu belirtilirken, diğer şahsın hangi gruptan olduğu konusunda bilgi edinilemedi.

Mısır'ın başkenti Kahire'de Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi yanlıları ile karşıtları arasında çıkan çatışmalarda yaralı sayısının 211'e yükseldiği bildirildi.

Mısır Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Ömer, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, Kahire'de Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde Mursi yanlıları ile karşıtları arasında çıkan çatışmalarda 211 kişinin yaralandığı belirtti.

Ömer, çatışmalar sırasında 2 kişinin öldüğü yönündeki haberler hakkında ise, hastane kaynaklarından bu haberi teyid edecek bir bilgi almadıkları açıklamasında bulundu.

Kahire'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı çevresi, Mursi'nin anayasa taslağını 15 Aralık'ta referanduma sunma kararını protesto eden gruplarla Mursi yanlısı grupların gösterilerine sahne oluyor.

MÜSLÜMAN KARDEŞLER BİNASI ATEŞE VERİLDİ

Mısır'da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi protesto eden grupların ülke genelindeki gösterilerinde, Müslüman Kardeşler Teşkilatı'na ve bu grubun siyasi oluşumu olan Hürriyet ve Adalet Partisi'ne (HAP) ait binalar da hedef alındı.

Olaylarda, Nil Deltası'daki Zekazik kentinde bulunan Hürriyet ve Adalet Partisi merkezi, Mursi karşıtı protestocular tarafından ateşe verildi. Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın (İhvan) kurucusu Hasan el-Benna'nın da doğduğu yer olan İsmailiye'de ise Müslüman Kardeşler'e ait merkezin ateşe verildiği bildirildi. Saldırılarda yaralanan olup olmadığı konusunda açıklama yapılmadı.

BARADEY, OLAYLARDAN MURSİ'Yİ SORUMLU TUTTU

Mısır'da muhalif liderlerden Muhammed Elbaradey, "Ülkede bugün devam eden şiddet olaylarından tamamen Mursi ve hükümetini sorumlu tutuyoruz." dedi.

Elbaradey, Mısır sokaklarında kutuplaşma ve bölünmenin daha ciddi sonuçlarının da olabileceğini söyledi.

15 Aralık'ta yapılacağı açıklanana anayasa referandumunun ertelenmesini isteyen Elbaradey, "Mursi televizyona çıkıp diyaloga hazır olduğunu açıklasın." diye konuştu.

Muhalif liderlerden Hamdin Sabbahi ise Mursi'nin ahlaki meşruiyeti kaybettiğini ve ülkeyi iç karışıklığa götürdüğünü öne sürdü.

Bu arada Mursi karşıtları ve taraftarları arasındaki şiddet olayları başkanlık sarayı önünde devam ediyor. Müslüman Kardeşler, anayasa değişikliğine karşı çıkan muhaliflerin toplandığı saray önüne gidilmesi için çağrıda bulunmuştu.

Öte yanda Mursi'nin danışma heyetindeki üç ismin kriz sebebiyle istifa ettiği belirtildi. Aynı ekipten üç kişi de daha önce istifasını sunmuştu.

KIPTİLER: MURSİ MEŞRUİYETİNİ KAYBETTİ

Bu arada askeri yönetime el koymaya çağıran Mısır Kıptiler Birliği, Cumhurbaşkanı Mursi'nin meşruiyetini kaybettiğini savundu.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?