banner39

Mısır, Kassam Tugaylarını terör listesine ekledi

Mısır, İsrail'e karşı mücadele eden İzzeddin Kassam Tugayları'nı terör örgütleri listesine ekledi

Ortadoğu 31.01.2015, 13:40 31.01.2015, 14:54
Mısır, Kassam Tugaylarını terör listesine ekledi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'daki darbe yönetimi, İsrail'e karşı mücadele eden Hamas'ın silahlı kanadı olan İzzeddin Kassam Tugayları'nı terör örgütleri listesine ekleyerek, ülkedeki faaliyetlerini yasakladı.

Mısır'ın başkenti Kahire'deki Acil İşler Mahkemesi'nin, Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın "terör örgütleri listesine" alınmasına hükmettiği bildirildi.

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, 20 Kasım 2014'te Kassam Tugayları'nın terör örgütü kabul edilmesi ve faaliyetlerinin yasaklanması yönünde açılan davaya bakan Acil İşler Mahkemesi, İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın "terör örgütleri" listesine alınmasına ve Mısır'daki faaliyetlerinin yasaklanmasına karar verdi. 

Mahkemenin kararında, Kassam Tugayları'nın ülkede çok sayıda terör olayına karıştığının öne sürüldüğü aktarıldı.

Kassam Tugayları'nın, Sina'daki silahlı çatışmalarda parmağı olduğu ve Mısır-Gazze sınırında bulunan tünelleri kullandığı iddia edildi.

Mahkemenin kararına temyiz yolunun açık olduğu belirtildi.

Sina'da orduya ait güvenlik noktalarına 29 Ocak'ta düzenlenen bombalı saldırılarda 30 kişi hayatını kaybetmişti. 

Hamas Sözcüsü Fevzi Berhum, Mısır'ın herhangi bir bölgesinde meydana gelen olaylarla ilgisi bulunmadıklarını belirterek, "Bu iddialar Hamas'ı şeytanlaştırma kampanyasıdır" ifadesini kullanmıştı.

KUTUB VE KARDAVİ KİTAPLARI DA YASAKLANDI

Ayrıca Kahire'de 28 Ocak'ta başlayan Uluslararası Kitap Fuarı'nda İhvan'ın ilk mürşidlerinden Seyyid Kutub ile Katarlı alim Yusuf Kardavi'nin kitaplarının satışı yasaklandı.

Kahire'de kurulan ve bölgenin en büyük kitap fuarı olan Uluslararası kahire Kitap Fuarı'na bu yıl Kültür Bakanlığı tarafından Kardavi ve Kutub'un kitaplarına getirdilen yasak damgasını vurdu. Mısır medyasında yer alan haberlere göre Kültür Bakanlığı bu yıl Kardavi ve Kutub'un kitaplarının satışına izin vermedi.

Kardavi'nin kitaplarının Mısır'daki yayın haklarını elinde bulunduran Dar'ul Şuruk Yayınevi, bu yıl fuardaki standında Kardavi'nin eserlerine yer vermedi. Yayınevi yetkilileri konuyla ilgili bir açıklama yapmazken medya kitapların fuara getirilmesine Mısır Kültür Bakanlığı'nın izin vermediğini yazdı.

Fuarın yasaklı bir diğer yazarı ise Seyyid Kutub oldu. İhvan'ın kurucu başkan Hasan El Benna'dan sonra başkanlığını üstlenen Seyyid Kutub'un başta Kur'an tefsiri Fi Zilal'il Kur'an olmak üzere çok sayıda eseri bulunuyor ancak bu sene fuar ziyaretçileri Kutub'un eserlerini göremedi.

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü