Mısır Katar'ın verdiği krediyi iade etti!

Mısır, Mursi döneminde Katar'ın gönderdiği 2 milyar doları, 'anlaşma şartları ağır' diye iade etti

Mısır Katar'ın verdiği krediyi iade etti!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır, kredi şartlarının ağır olmasını gerekçe göstererek, Katar'ın gönderdiği 2 milyar doları geri iade ettiğini açıkladı.

Mısır Maliye Bakanlığı'nda üst düzey bir yetkili, Mısır Merkez Bankası'nda Katar'ın mevduat hesabı olarak bulunan 2 milyar dolarının iade edildiğini söyledi. Yetkili bunun, Katar'la Merkez Bankası'nda bulunan meblağın tahvillere dönüştürüleceğine dair bir anlaşmanın olmamasından kaynaklandığını vurguladı.

Maliye Bakanlığı yetkilisi, Katar'ın, 2 milyar dolarlık mevduat hesabının tahvillere dönüştürülmesinde ağır şartlar öne sürdüğünü, bundan dolayı da hükümetin bu kaynağın geri çevrilmesinin uygun olduğuna karar verdiğini bildirdi.

Yetkili, Katar'ın tahvillere uygulanacak faiz oranının yüzde 5 olması yönünde bir talebinin yanında geri ödeme süresinin de 1 yıl ile sınırlandırılmasını istediğini dile getirdi.

Mısır'da yaşanan 25 Ocak 2011 halk devrimi sonrasında Katar, Mısır'a toplam 8 milyar dolar yardım göndermiş, bunun 5,5 milyar dolarının mevduat hesabı olarak tahvilleştirilmesini istemişti.

Mısır hükümeti, söz konusu paranın 3,5 milyar dolarlık miktarının 2,5 milyarını 18 ay yüzde 4,25 faiz oranıyla, ikinci kısmı olan 1 milyar doları ise 36 ay sonra geri ödemeli yüzde 3,5 faiz oranlarıyla kullanmıştı. Bu son gönderilen 2 milyar doların geri ödemesinin 1 yıl, faiz oranının da yüzde 5 olması kredinin şartlarını ağırlaştırdığı ifade edildi.

Mısırlı bir yetkili, bu kararın alınmasında, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt'ten gelen kaynağın 12 milyar doları bulması sonucu ülkenin döviz ihtiyacının azalmasının etkili olduğunu söyledi.

Katar'dan yapılan açıklamada da Mısır hükümetinin kararının saygıyla karşılandığı ifade edildi.

Katar'ın resmi haber ajansı KUNA'nın Katar Maliye Bakanlığı'ndan bir yetkiliye dayandırarak verdiği habere göre, mevduatın tahvillere dönüştürülmesi için geçen 2 hafta içinde Mısır Merkez Bankası teknik heyeti ile Katar tarafı arasında birkaç defa görüşme gerçekleştiği ifade edildi.

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2013, 10:57
banner53
YORUM EKLE

banner39