banner39

Mısır Meclisi üç yıl sonra çalışmalara başladı

Mısır Meclisi feshedilmesinden üç yıl sonra yeniden toplanarak bugün çalışmalarına başladı

Ortadoğu 10.01.2016, 15:51 10.01.2016, 16:00
Mısır Meclisi üç yıl sonra çalışmalara başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır Halk Meclisi üç yıl aradan sonra ilk kez çalışmalarına başladı.

Anayasa mahkemesinin, "bağımsız adayların seçiminin kanuna aykırı olduğu" gerekçesiyle 2012'de feshettiği meclis, üç yıl aradan sonra en yaşlı üye Baha Ebu Şakka'nın (77) yönetiminde açıldı. Oturumda, meclis başkan yardımcılığı görevini en genç üyeler Neha Halid el-Humeyli (26) ile Hasan Ömer Muhammed Hasaneyn (26) üstlendi.

Meclis başkanının, yüksek seçim kurulunun kararlarını okumasının ardından milletvekilleri yemin etmeye başladı.

MECLİSTE YEMİN KRİZİ

Yemin töreni sırasında milletvekili Murtaza Mansur’un yemin metni dışına çıkması üzerine meclis başkanı yeminini tekrarlamasını istedi. 

Meclis Başkanı Ebu Şakka, Mansur’un, "anayasa ve kanunlar üzerine" yerine "bazı anayasa ve kanunlar üzerine" şeklinde ettiği yeminin kabul edilmeyeceğini söyledi. Mansur'un, "25 Ocak Devrim'ini içime sindiremiyorum" şeklindeki sözleri, bazı milletvekilleri tarafından tepkiyle karşılandı.

Milletvekili Mustafa Bekri ile bazı vekillerin araya girmesiyle ikna olan Mansur, "Yemin metnini okuyacağım ancak gönlümdeki yemini de edeceğim" diyerek metni çok hızlı bir şekilde okudu. Ancak vekillerin tekrar itiraz etmesi üzerine Mansur’un metin dışında ayrıca bir yemin etmesine izin verilmedi.

Bir dönem savcılık yaptığı belirtilen Mansur, halen Mısır’ın iki büyük futbol takımı arasında yer alan Zemalik’te başkanlık görevini yürütüyor.

Meclisteki 596 milletvekilinin yemin töreninin ardından meclis başkanı ve iki yardımcının belirlenmesi için oylama işleme yapılması bekleniyor.

Söz konusu oturumun ardından cumhurbaşkanının katılımıyla düzenlenecek ikinci oturumun (açılış oturumu) da tarihi açıklanacak.

2012’de feshedilen meclisin ardından 3 yıl aradan sonra ekim ve kasımda düzenlenen seçimlerde, 448'i bağımsız listeden, 120'si de parti kontenjanından olmak üzere toplam 568 milletvekili seçilmişti. Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin, Mısır Anayasası gereği doğrudan atadığı 28 milletvekili ile toplam sayı 596'ya çıkmıştı.

Anayasa Mahkemesi 25 Ocak Devrimi’nin akabinde "seçim kanunundaki bazı maddelerin anayasaya aykırı olduğu" gerekçesiyle, meclisi Haziran 2012'de feshetmişti. Aynı yılın eylül ayında da İdari Mahkeme, "kanunun gücü çerçevesinde meclisin varlığına son verildiğine" hükmetmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?