banner39

Mısır muhalefeti tekrar Tahrir'de

Mısır'da yapılan referandumdan sonra sandıktan ümidini kesen muhalefet, tekrar Tahrir'de toplanma kararı aldı.

Ortadoğu 17.12.2012, 20:26 17.12.2012, 20:26
Mısır muhalefeti tekrar Tahrir'de

Abdullah Aydoğan Kalabalık / Dünya Bülteni / Kahire

Mısır’ın 10 vilayetinde yapılan referandum seçmenlerin yüzde 57’si evet derken yüzde 43’ü hayır demeyi tercih etmişti. Bu sonucu beklemeyen Ulusal Kurtuluş Cephesi çatısı altında toplanan Mısır muhalefeti sonuçlara hile karıştırıldığı iddiasıyla yarın tekrar Tahrir Meydanı’nda toplanma kararı aldı.

Önümüzdeki cumartisi günü yapılacak olan referandumda genel olarak evet oylarının daha fazla olacağı tahmin ediliyor. Ancak ‘bıçak sırtında’ şeklinde nitelendirilen referandumda hayır oylarının fazla olma ihtimali de gözardı edilmiyor.

Bu sonucu tahmin etmeyen muhalefet, hile ve usulsüzlük yapıldığı gibi farklı gerekçelerle referandumun birinci ayağının iptal edilmesi için Yüksek Seçim Kurulu’na 110 şikayet dilekçesi verdi. Kurulun şikayetlerin ikinci bölgede oy verme işleminin sona ermesinin ardından değerlendireceği tahmin ediliyor.

Muhalefetin bazı partileri 22 Aralıkta yapılacak olan referandumun 2. Ayağını boykot etme çağrısında bulundu. Konu ile ilgili henüz her hangi bir karar verilmiş değil. Bazı gözlemcilere göre muhalefetin son anda boykot kararı da alma ihtimali bulunuyor.  

Müslüman Kardeşler ise, muhalefetin Mursi’nin Cumhurbaşkanlığının meşruiyetini tartışmaya başladığı ve Cumhurbaşkanı devirerek, yerine dört kişiden oluşan Cumhurbaşkanlığı Konseyi kurarak ülkeyi yönetmeyi hedeflediğini iddia etti.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?