banner15

Mısır Petrol Bakanı Molla Irak'ta

Irak ile Mısır arasında "ortak petrol şirketlerinin kurulmasını" içeren anlaşma imzalandı

Mısır Petrol Bakanı Molla Irak'ta

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak ile Mısır arasında enerji alanında ortak yatırım şirketlerinin kurulmasını içeren anlaşma imzalandığı bildirildi.

Irak Petrol Bakanı Cebbar el-Laibi, Mısır Petrol Bakanı Tarık el-Molla ile başkent Bağdat'ta düzenlediği ortak basın toplantısında, Irak'ın Mısır'la sondaj, rafinaj ve dağıtımda dahil petrol alanında ortak yatırım şirketlerinin kurulmasının öngörüldüğü bir mutabakat zaptı imzaladığını duyurdu.

Mısır'ın petrol ve doğalgaz sanayisindeki gücüne işaret eden Laibi, anlaşmanın "özel sektör aracılığıyla rafinerilerde yatırım, altyapının geliştirilmesi, doğalgaz yatırımı ve işgücünün eğitilmesi" imkanlarını içerdiğini söyledi.

Mısır Petrol Bakanı Molla da Irak'ın güney bölgelerinde faaliyet yürüten Mısır şirketlerinin, petrol alanında çeşitli projeler üzerinde çalıştığını belirtti.

Bakan Molla, iki ülke arasında ortak şirketlerin kurulmasının, petrol sanayisini daha iyi bir seviyeye getireceğini ifade etti.

Molla, daha önce yaptığı açıklamada da Irak'tan ham petrol ithal edileceğini açıklamıştı.

Suudi Arabistan Petrol Şirketi ARAMCO'nun, ekim ayı başında Mısır'a petrol ve petrol ürünleri tedarikini durdurmasının ardından, Mısır hükümeti farklı alternatifler için harekete geçmişti. Mısırlı Bakan Molla, Ürdün ve Irak'ı kapsayan resmi ziyaretleri kapsamında geçen cumartesi günü Ürdün'den Irak'a geçmiş ve Başbakan Haydar el-İbadi, Meclis Başkanı Selim el-Cuburi ve Petrol Bakanı Ali Hüseyin Cabbar el-Luaybi ile görüşmüştü.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2016, 19:46
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48