banner39

Mısır referandumunda ihtimaller ve sonuçları

Mısır'da sonucu etkileyebilecek üç önemli faktör var. Bunlar: İstikrar kaygısı, hayır diyecek seçmenin sandık başına gitmeme eyilimi ve medyanın tek taraflı tutumu

Ortadoğu 15.12.2012, 13:44 15.12.2012, 16:13
Mısır referandumunda ihtimaller ve sonuçları

Abdullah Aydoğan Kalabalık / Dünya Bülteni - Kahire

Mısırlılar bugün anayasa referandumu için sandık başına gidiyor. Müslüman Kardeşler ve Selefi grupların yanı sıra, Vasat Partisi de 'evet' diyeceğini açıkladı.

Hamdin Sabahi, Amr Musa, Muhammed el Baradey, Kifaye Hareketi ve Vefd  gibi ülkenin ileri gelen siyaset adamları, partileri ve değişim hareketlerini çatısı altında toplayan Ulusal Kurtuluş Cephesi, anayasa taslağına 'hayır' diyecek.

Müslüman Kardeşler'in Cumhurbaşkanlığı için aday çıkarmama kararı ardından, Cumhurbaşkanlığı için aday olacağını ilan eden ve Cemaatten ayrılan Abdulmunim Ebul Futuh ve haliyle partisi Güçlü Mısır da hayır diyecekler arasında yer alıyor. Ancak Ebul Futuh Ulusal Kurtuluş Cephesi ile birlikte hareket etmiyor.

Mübarek'in lağvedilen Ulusal Demokratik Parti eski üyeleri ve teşkilatı da haliyle 'hayır' diyecek. Mısır'ın önde gelen davet adamlarından Amr Halid de 'hayır' diyeceğini açıkladı. Amr Halid özellikle de liberal gençleri İslam'a davet etme yönünde önemli hizmetlerde bulunmuş, Mübarek döneminde ülkeyi terk etmek zorunda kalmış bir davetçi olarak biliniyor.

Referandumda hangi oyların daha fazla olacağını tahmin etmek oldukça zor. Çalışılmış bir saha çalışması bulunmuyor. Mübarek zamanında Bu tür çalışmalar, Mısır istihbaratı ve ordu muhabaratı tarafından yapılıyordu. Kamuoyu ile paylaşılmayan bu bilgiler, El Ahram Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından yayınlandığı zaman ise, gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra yayınlanıyordu.

Değerlendirme yapmamızı sağlayacak elimizde sadece iki veri var. Bunlar Parlamento ve Cumhurbaşkalığı seçimleri. Geçen yılın sonu ve bu yılın başlarında yapılan ve üç ay süren Mısır Halk ve Şura Meclisleri seçimleri önemli bir veri tabanı olarak görülmektedir.

Parlamento Seçimlerinde Müslüman Kardeşler'in siyasi kanadı Hürriyet ve Adalet yüzde 47, Selefilerin Partisi Nur ise yüzde 24 oranında oy almıştı. İki İslami siyasi hareketin oy oranı toplam yüzde 71'e tekabul etmekteydi.

Ancak parlamento seçimlerinden yaklaşık altı ay sonra yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci turunda Muhammed Mursi, rakibi Mübarek'in adamı Ahmed Şefik'e ancak 2 puan fark atabilmiştir. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Mursi'yi, Müslüman Kardeşler, Selefi Hareketler, Abdulmunim Ebulfutuh, Vasat Partisi, Amr Halid ve 6 Nisan Değişim hareketi desteklemişti.

Ayrıca bazı solcular, laikler, Hıristiyanlar da Mübarek rejiminin geri dönmesini engelleyebilmek için Mursi'ye destek vermişti. Buna rağmen Mursi Şefik'e ancak 2 puan fark atabilidi.

Parlamento seçimlerinden Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadarki 6 aylık süreçte, Müslüman Kardeşler ve Selefi hareketler en iyi ihtimalle 18 puan birden geriledi.

Referanduma gelindiğinde ise, sadece Müslüman Kardeşler ve Selefiler'in yanı sıra Vasat Partisi 'evet' diyeceğini açıklamıştır. Eldeki somut verilere dayanarak böyle bir değerlendirme yapıldığında, 'hayır' oylarının daha fazla çıkacağı söylenebilir.

Ancak sonucu etkileyebilecek 3 faktör daha var. Bunlar: İstikrar kaygısı, hayır diyecek seçmenin sandık başına gitmeme eyilimi ve medyanın tek taraflı tutumu.

İstikrar kaygısı: Mısır halkı son iki yıldır yaşanan gösteri ve gerginliklerden epeyce muzdarip oldu. Bu gidişata son vermek ve istikrarın tekrar sağlanması ve sıfır noktasına geri dönülmesini engellemek için 'evet' diyebilir.

Seçmenin sandık başına gitmeme eğilimi: Hayır diyecek olan seçmenin önemli bir bölümü sandık başına gitmeme eğilimi içerisinde. Bu grup sandık başına gitmediği zaman da hayır demiş olacağını düşüyor. Bunda güvenlik endişesi ve muhalefetin ilk başta boykot kararının da etkisi var.

Medyanın tek taraflı yayını: Mısır medyası Türkiye'nin 28 Şubat sürecini andırır bir şekilde Mursi, anayasa beyannamesi ve anayasa taslağı aleyhinde yayın yaptı. Bu durum halkın ters tepki vermesine de sebep olabilir.

Bıçak sırtında bir referandumdan bahsediliyor. Hürriyet ve Adalet Partisi iki sonuca da hazır olduklarını açıkladı. 'Evet' oyları dah çok olursa parlamento seçimleri yapılacak. 'Hayır' oylarının daha fazla olması durumunda, en geç üç ay içinde yeni bir Anayasa Komisyonu oluşturulacak ve altı ay içinde tekrar bir anayasa referandumu yapılacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?