banner39

Mısır seçimlerinde sürpriz gelişme

Annesi Amerikan vatandaşı olduğu ortaya çıkan Mısır Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin güçlü ismi İsmail, yarıştan çekilmek zorunda kalacak

Ortadoğu 04.04.2012, 17:28 04.04.2012, 18:13
Mısır seçimlerinde sürpriz gelişme

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır'daki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin gidişatını etkileyecek önemli bir gelişme yaşandı. Seçim yarışının en güçlü isimlerinden Ebu İsmail'in annesinin Amerikan vatandaşı olduğu ortaya çıktı. Bilgiyi basına sızdıranlar Mısır Dışişleri Bakanlığı yetkilileri.

Dışişleri yetkililerine göre, Ebu İsmail'in annesi Amerikan. Bu yüzden aile Amerika'da yaşıyordu. Dolayısıyla İsmail'in annesi de ABD vatandaşlık kimliğini taşıyor.

Mısır yasalarına göre Cumhurbaşkanı adaylarının kendileri ile anne-babalarının Mısır vatadaşı olması gerekiyor.

ŞİMDİ NE OLACAK?

Bundan sonraki süreçte İsmail, Cumhurbaşkanlığı yarışından çekilmek zorunda kalacak. Bu durumda İhvan'ın adayı avantajlı duruma geçmiş olacak.

Mısır'daki İhvan'ın ABD'de nabız yokladığı bir günde böyle bir detayın ortaya çıkması Mısır'daki dengelerin değişeceği anlamına geliyor.

İHVAN'IN ADAYI ŞATIR

Mısır'daki Müslüman Kardeşler (İhvan), uzun süre Cumhurbaşkanlığına aday çıkarmamamıştı ancak son anda karar değiştiren İhvan Hayrat Şatır'ı adayı olarak açıklamıştı. Hayrat Şatır, güçlü adaylardan biri olarak nitelendiriliyor.

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?