banner39

Mısır seçimlerinde sürpriz sonuç

Mısır seçimlerinde sürprizin sebebi Müslüman Kardeşler'in etkin seçim stratejisi ve Kıptilerin Şefik'i destekleyip onun için propaganda yapması...

Ortadoğu 25.05.2012, 11:57 25.05.2012, 12:12
Mısır seçimlerinde sürpriz sonuç

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'da aylardır merakla beklenen cumhurbaşkanlığı seçimleri nihayet yapıldı.

Açılan sandıklara göre, Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) adayı Muhammed Mursi birinciliğini korurken, eski rejimin son başbakanı Ahmet Şefik ikinciliği garantiledi.

Şu ana kadar açılan sandıklara göre sonuçlar şu şekilde:

Toplam sandık sayısı: 13.099

Açılan sandık sayısı: 10.500

Mursi: 4.799.578

Şefik: 4.282.911

Sabbahi: 3.115.793

Ebu'l-Futuh: 3.029.352

Musa: 2.047.676

Mevcut tabloya göre, hiçbir aday oyların yüzde 50 artı 1'ini alamadığı için en çok oyu alan Muhammed Mursi ile Ahmet Şefik ikinci turda yarışacak. İkinci tur cumhurbaşkanlığı seçimi 16-17 Haziran tarihlerinde yapılacak.

SEÇİMLERDEN SÜRPRİZ ÇIKTI

Amr Musa ve Abdulmunim Ebulfutuh iki hafta öncesine kadar gerçeklen anketlere önde giden iki isimdi. Ancak iki aday arasında yapılan ve televizyonlarda canlı yayınlanan tartışma, iki adayın da kim olduğunu ve ne olmadığını gösterdi. Bu tartışmadan sonra Mursi ve Şefik'in oyları arttı. Ayrıca Kıptilerin Şefik'i desteklemesi ve onun için propaganda yapması Şefik'in oylarının artmasında etkili oldu.

Şefik'in seçimdeki başarısında sivil havacılık bakanı iken zarar etmekte olan Mısır Hava Yolları'nın kar etmesini sağlamasının da etkili olduğu yorumları yapılıyor.

İHVAN'IN SEÇİM STRATEJİSİ MURSİ'YE KAZANDIRDI

Mısır Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın etkin bir seçim stratejisi izlemesi, kilometrelerce insan zinciri oluşturması İhvan'ın partisi Hürriyet ve Adalet Partisi'nin adayı Mursi'nin birinci olmasını sağladı. Böylece Mısır seçimlerinde organizasyonun çok önemli olduğu ve Müslüman Kardeşlerin Teşkilat yapısının etkisi anlaşılmış oldu.

ABDULLAH AYDOĞAN KALABALIK'IN SEÇİM SONUÇLARI İLE İLGİLİ ANALİZİ İÇİN TIKLAYINIZ

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?