Mısır: Sina'daki saldırıdan El Kaide sorumlu

Mısır güvenlik güçleri bugün Sina'da askeri bir konvoya düzenlenen saldırıdan El kaide'nin sorumlu olduğunu iddia etti

Mısır: Sina'daki saldırıdan El Kaide sorumlu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'ın Sina Yarımadası'nda bugün bir askeri konvoyu hedef alan saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısının 12'ye yükseldiği bildirildi. Mısır güvenlik güçleri ise saldırıdan El Kaide'ye bağlı Beyt'ül makdis grubunun sorumlu olduğunu iddia etti.

Mısır devlet televizyonu, daha önce 10 olarak açıklanan ölü sayısının, ağır yaralı 2 askerin hayatını kaybetmesiyle 12'ye yükseldiğini, olayda 33 askerin de yaralandığını duyurdu. Saldırının, askeri konvoyun Ariş yolu üzerindeki El-Harube bölgesinden geçişi sırasında bomba yüklü bir araçla düzenlendiğini belirten güvenlik kaynakları, saldırıda yaklaşık 150 kilo patlayıcı kullanıldığını kaydetti.

Mısır Bakanlar Kurulu'ndan bugün yapılan yazılı açıklamada, hükümetin, terörle mücadelede izlenecek tüm stratejileri ayrıntılarıyla ele aldığı ifade edilirken, Mısır ordusu da, silahlı kuvvetlerin teröre karşı savaşının devam edeceğini vurguladı. Gücenlik güçleri saldırıdan El Kaide'ye bağlı Beyt'ül makdis grubunun sorumlu olduğunu iddia etti.

DARBE KARŞITI İTTİFAKTAN KINAMA

Darbeyi Ret ve Meşrutiyete Destek için Ulusal İttifak liderleri Sina'da 12 askerin hayatını kaybettiği saldırıyı kınadı.

Darbe karşıtı ittifakın lider kadrosundan Muhammed Ali Bişr, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Bombalı saldırı veya suikast düzenlenmek suretiyle izlenen bu yöntem kabul edilemez. Bu tür saldırıların derhal sona ermesini umuyoruz" dedi.

Bişr, olayın faillerinin yakalanıp yargılanmak üzere adalete teslim edilmesi çağrısında bulundu.

Mursi döneminde Planlama ve Uluslararası İşbirliği Bakanı olarak görev yapan Amr Derrac da saldırıyı kınayarak, söz konusu eylemin Mısır'ın güvenlik ve istikrarına zarar verdiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2013, 16:35
banner53
YORUM EKLE

banner39