Mısır, Türkiye'yi de açılışa davet etti

Mısır, Süveyş Kanalı projesinin 6 Ağustos’ta yapılacak açılışına Türkiye’yi davet etti. İki ülke ilişkileri 3 Temmuz darbesinden sonra gerilmişti

Mısır, Türkiye'yi de açılışa davet etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır, askeri cutanın sivil yönetime el koymasından sonra Türkiye ile bozulan ilişkilerinde yeni bir sayfa açmak için harekete geçti. Darbeden sonra ilk kez Türkiye'ye resmi bir davet geldi.

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri Süveyş Kanalı projesinin açılışına ilişkilerinin sorunlu olduğu Türkiye ve Katar da dahil olmak üzere tüm dünya ülkelerini davet ettiklerini açıkladı.

El Ahram gazetesinin haberine göre Şükri açıklamasında, açılışın uluslararası ticaretle ilgili olduğunu ve sadece belli ülkelerin çağırılmasının mantıklı olmayacaını düşündüklerini belirtti.

Süveyş Kanalı'nın Kızıldeniz ve Akdeniz tarafındaki bölümlerinin genişletilmesinin yanı sıra "orta kesimlerde" 35 kilometrelik mesafe için de paralel bir kanal açılması planlanmıştı. Bu projeyle Süveyş Kanalı'ndan geçecek gemi sayısı ile Mısır'ın kanaldan elde ettiği gelirin yüzde 200'den fazla artacağı ifade ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2015, 15:42
banner53
YORUM EKLE

banner39