banner15

Mısır'da 1 kişinin idam kararı vicahiye çevrildi

Mısır'da "Kirdase katliamı" olarak bilinen davada 1 kişinin idam kararı vicahiye çevrildi. İmbaba'daki olaylardan yargılanan 3 sanık hakkında verilen idam kararları onay için müftülüğe gönderildi.

Mısır'da 1 kişinin idam kararı vicahiye çevrildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır'da "Kirdase katliamı" olarak bilinen davanın sanıklarından Amr Salah el-Fahrani hakkında verilen gıyabi idam kararı vicahiye çevrilirken, İmbaba'daki olaylardan yargılanan 3 sanığın idam kararları onay için müftülüğe gönderildi.

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Giza Ceza Mahkemesi, "Kirdase katliamı" davasının bugünkü duruşmasında sanıklardan el-Fahrani hakkında gıyabi olarak verilen idam kararını kısa süre önce yakalandığı için vicahiye dönüştürdü.  Daha önce Müftülük tarafından onaylanan söz konusu kararın temyize açık olduğu kaydedildi.

Öte yandan, aynı mahkemenin, başkentin batısındaki İmbaba kentinde meydana gelen olaylar nedeniyle gıyabi olarak yargılanan 3 sanık hakkında idam kararı verdiği ve onay almak üzere dosyaları Mısır Müftülüğü'ne gönderdiği belirtildi.

Sanıkların, "gösteri düzenleme, güç kullanma, silah bulundurma ve terör örgütü mensubu olmakla" suçlandığı ifade ediliyor. 

Mısır'da 14 Ağustos 2013'te Giza'nın Kirdase kentindeki polis merkezine düzenlenen saldırıda, polis memurlarının hayatını kaybettiği olayın ardından açılan ve kamuoyunda "Kirdase katliamı" olarak bilinen davada yargılanan 188 sanıktan 183'ü hakkında idam kararı verilmişti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2015, 20:45
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35