banner39

Mısır'da 10 idam kararı daha...

Bugün, aralarında İhvan Rehberlik Konseyi üyesi Birr'in de bulunduğu 10 kişi hakkında idam kararı verildi, kararlar onay için müftüye gönderildi

Ortadoğu 07.06.2014, 12:42 08.06.2014, 09:54
Mısır'da 10 idam kararı daha...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'daki Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi üyesi Abdurrahman el-Birr'in de aralarında bulunduğu darbe karşıtı 10 kişi hakkında daha idam kararı verilerek, dosyalarının Müftüye gönderildiği bildirildi.

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Şibra el-Hayme Ceza Mahkemesi, İhvan Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii'nin de aralarında bulunduğu 48 sanığın "şiddete teşvik, yol kesmek ve kalabalığa ateş açarak korku yaratma" suçlamasıyla yargılandıkları davanın duruşmasında 10 kişi hakkında idam kararı verdi. Haklarında idam kararı verilen sanıkların dosyaları, onaylanması için Mısır Müftüsüne sevkedildi.

Mahkeme ayrıca 10 kişi hakkında verilen idam hükmüne ilişkin kararın 5 Temmuz'da sanıkların yüzüne okunmasına hükmetti.

Ordunun 3 Temmuz 2013'te yönetime müdahalesinin ardından darbe karşıtları, Kahire-İskenderiye güzergahında bulunan Kalyub kentinde "Ziraat yolu" olarak adlandırılan otoyolu kapatarak trafiğin aksamasına neden olmuş, göstericiler ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 2 kişi hayatını kaybetmiş, 35 kişi yaralanmıştı.

HAKLARINDA İDAM KARARI VERİLEN 10 KİŞİNİN İSİMLERİ

"Şiddete teşvik, yol kesmek ve kalabalığa ateş açarak korku yaratmak" suçlamasıyla 48 kişinin yargılandığı davada, Şibra el-Hayme Ceza Mahkemesi tarafından haklarında idam kararı verilip, onaylanmaları için dosyaları Mısır Müftüsü'ne gönderilen 10 kişinin isimleri şöyle:

"İhvan'ın müftüsü olarak bilinen Rehberlik Konseyi üyesi Abdurrahman el-Birr, El-Ezher Üniversitesi İslam Tarihi Profesörü Cemal Abdulhadi, Islah ve Hukuk Heyeti Başkan Vekili Muhammed Abdulmaksud, El-Ezher Üniversitesi Davet Fakültesi eski Dekanı Abdullah Berekat, eski milletvekili Muhammed İmaduddin, Kalyubiyye kenti İhvan yöneticilerinden İmad Muhammed Fethi, Kalyubiyye İhvan bölge sorumlusu vekili Hişam Hafaci, Muhammed Ali Ebu Saide, Husam Merğini Tac ve Mustafa el-Bedri."

Aynı davadan yargılanan 38 sanık arasında İhvan Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii, İhvan liderlerinden Muhammed Biltaci, davetçi Saffet el-Hicazi, eski Gençlik Bakanı Üsame Yasin, eski Tedarik Bakanı Basim Avde, eski milletvekili Muhsin Radi, Hürriyet ve Adalet Partisi liderlerinden Ahmed Muhammed Diyab gibi isimler bulunuyor.

"ALLAH YOLUNDA ÖLÜM EN BÜYÜK ARZUMUZDUR"

Öte yandan, idam kararlarının açıklanmasından sonra mahkemedeki sanık kafesinde bulunan Bedii, tekbir getirerek "Allah yolunda ölüm en büyük arzumuzdur", "Yaşasın Mısır" şeklinde slogan attı.

Bedii, mahkeme heyetine seslenerek, "Askeri yargının verdiği hüküm bizi korkutamaz, biz böyle olacağını en başından bilerek, Allah'ın inayetiyle yola çıktık ve sabit durduk. Bizler sebeplere Allah için riayet ederiz fakat biliyoruz ki eli kanlı darbeci askerlerden korkan hakimler, Allah'tan korkmuyor. Ancak Allah en doğru hükmü verecektir. Allah'tan başkasına boyun eğmeyenler O'ndan korkarlar. Ey hakimler, biz şehadeti istiyoruz ancak biliniz ki Kıyamet Günü pişman olacaksınız" ifadesini kullandı.

Konuşmasının devamında Mısır halkına seslenen Bedii şunları kaydetti:

" Sizin hürriyetiniz çok değerli, onun için ruhlarımızı Allah yolunda feda etmemize değer. Allah'tan başkasına boyun eğmeyiz, kulluk etmeyiz ve sadece O'nun için yaşar ve O'nun için ölürüz."

Şibra el-Hayme Ceza Mahkemesi, 48 sanığın "şiddete teşvik, yol kesmek ve kalabalığa ateş açarak korku yaratma" suçlamasıyla yargılandıkları davanın duruşmasında 10 kişi hakkında idam kararı verdi. Haklarında idam kararı verilen sanıkların dosyaları onaylanması için Mısır Müftüsüne sevkedildi. Mahkeme ayrıca 10 kişi hakkında verilen idam hükmüne ilişkin kararın 5 Temmuz'da sanıkların yüzüne okunmasını kararlaştırdı.

Ordunun 3 Temmuz 2013'te yönetime müdahalesinin ardından darbe karşıtları, Kahire-İskenderiye güzergahında bulunan Kalyub kentinde "Ziraat yolu" olarak adlandırılan otoyolu kapatarak trafiğin aksamasına neden olmuş, göstericiler ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 2 kişi hayatını kaybetmiş, 35 kişi yaralanmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?