banner39

Mısır'da 19 İhvan üyesi daha gözaltında

Mısır'da ordunun yönetime el koymasının ardından başlatılan operasyonlar çerçevesinde Müslüman Kardeşler Teşkilatı'ndan 19 kişi daha gözaltına alındı.

Ortadoğu 11.09.2013, 18:43 11.09.2013, 18:43
Mısır'da 19 İhvan üyesi daha gözaltında

Mısır emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, Menufiye, Feyyum ve Beni Süveyf kentlerinde "şiddete teşvik, Silahlı Kuvvetler ve polise karşı aleyhte propaganda" suçlarından 19 Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) üyesi gözaltına alındı.

Menufiye'de güvenlik güçleri, "Silahlı Kuvvetler ve polise karşı aleyhte propaganda" suçlarından 2 kişiyi yakalarken, Beni Süveyf'te kamu mallarına zarar verme ve şiddete teşvik suçlarından 9 kişi gözaltına alındı. Feyyum kentinde ise polis merkezine yönelik kundaklama olayıyla ilgili 3 kişi gözaltına alınırken, yine Feyyum'da, savcılık tarafından haklarında yakalama kararı çıkarılan 5 kişi güvenlik güçlerinin baskınlarında ele geçirildi.

Süveyş kentinde ise savcılık, İhvan'ın bölge yetkililerinden Mahmud Abdurrahman hakkında "14 Ağustos'ta Süveyş'teki gösterilerde şiddet olaylarını kışkırtmak" suçuyla ilgili soruşturma çerçevesinde 15 gün tutukluluk kararı verdi.

Mısır güvenlik güçleri, ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin de üyesi olduğu İhvan liderleri ve üyelerine yönelik gözaltı ve tutuklama operasyonlarını 3 Temmuz'daki askeri darbeden bu yana sürdürüyor.

Mısır Başsavcılığı, aralarında HAP Genel Başkanı Katatni ve İhvan Rehberlik Konseyi eski Başkanı Mehdi Akif'in de bulunduğu 12 İhvan liderini ceza mahkemesine sevk etmişti.

Kaynak: AA

 

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?