banner39

banner35

Mısır'da 22 İhvan üyesine daha idam

Mısır mahkemesi, 2013 yılında meydana gelen şiddet olaylarından dolayı devam eden davada 22 İhvan üyesine idam cezası verdi

Ortadoğu 20.04.2015, 13:54 21.04.2015, 08:33
Mısır'da 22 İhvan üyesine daha idam

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'da Kirdasa olayları olarak da bilinen, Kirdasa kentindeki polis karakoluna düzenlenen saldırıdan dolayı devam eden davada olaylarla alakalı oldukları iddia edilen 22 Müslüman Kardeşler Teşkilatı üyesine idam cezası verildi. 

Kirdasa davasında yargılanan İhvan üyelerinden 22'si idam cezası alırken, yaşı küçük olduğu için bir kişiye de 10 yıl hapis cezası verildi.  

Mısır yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Giza Ceza Mahkemesi, "Kirdase semtinde karakol basarak bir polisi öldürme" iddiasıyla ilgili yargılanan ve 18 Mart'ta "idamları konusunda görüş almak" için dosyalarını devlet müftülüğüne gönderdiği darbe karşıtı 22 kişinin idamına hükmettiğini açıkladı. Mahkeme aynı davada yargılanan 18 yaşından küçük bir kişiye de 10 yıl hapis cezası verdi. Kararlara itiraz yolunun açık olduğu belirtildi.

Söz konusu davada 8 kişi gıyabında, 15 kişi ise tutuklu yargılanıyor. Mısır yasalarına göre, idam dosyaları karara bağlanmadan önce devlet müftüsüne sevk ediliyor. Müftünün görüşü alındıktan sonra mahkeme nihai kararını veriyor.

Mısır'da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin askeri darbeyle görevinden uzaklaştırıldığı 3 Temmuz 2013'ten beri 471 darbe karşıtı hakkında idam cezası verilmiş, bir kişinin cezası infaz edilmişti. İdam ve hapis cezası verilen İhvan üyelerinin avukatlarından biri kararı temyiz edeceklerini söyledi. 

Yorumlar (0)
27
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?