banner39

Mısır'da 25 Ocak Devrimi'nin 4. yılında 16 kişi öldü

Mısır'da 25 Ocak Devrimi'nin 4'üncü yılında düzenlenen darbe karşıtı gösterilerde polisin müdahalesi sonucu 16 kişi öldü, 38 kişi yaralandı.

Ortadoğu 25.01.2015, 16:08 26.01.2015, 07:15
Mısır'da 25 Ocak Devrimi'nin 4. yılında 16 kişi öldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'da, 25 Ocak Devrimi'nin 4'üncü yılında rejim karşıtlarının düzenlediği protestolara polisin müdahalesi sonucu 16 kişinin hayatını kaybettiği, 38 kişinin yaralandığı belirtildi.

Mısır Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, ülke çeşitli kentlerinde yaşanan olaylarda 16 kişinin yaşamını yitirdiği, 38 kişinin yaralandığı bildirildi.

İçişleri Bakanlığı kaynakları, daha önce 1'i asker 12 kişinin öldüğünü ifade etmişti.

PROTESTO GÖSTERİLERİ

Başta Kahire olmak üzere, Giza, Şarkıye, Garbiye, Dimyat, Bahira, Kalyubiye, Minya, Feyyum, Beni Süveyf, Süveyş kentlerinin çeşitli noktalarında gösteriler düzenlendi. 

Başkent Kahire'nin Matariye ve Aynu'ş-şems bölgelerindeki gösterilere çok sayıda kişi katıldı. Polisin müdahale ettiği gösterilerde ölü ve yaralıların oldu. 

Gösterilerin hala devam ettiği Matariye'de, güvenlik güçleri, grupların dağılması için sert müdahalelerde bulundu. Göstericilerle polis arasında çıkan çatışmalar sürüyor.

Öte yandan Tahrir Meydanı yakınlarına gelen rejim destekçisi gruplarla muhalif gruplar arasında çatışma çıktı. Güvenlik güçlerinin müdahalesiyle iki grup daha sonra dağıldı.

SABBAĞ İÇİN CENAZE TÖRENİ DÜZENLENDİ

Kahire'de Tahrir Meydanı yakınlarında dün düzenlenen gösteride polisle göstericiler arasında çıkan arbede başından ve boynundan pompalı tüfekle yaralanması sonucu hayatını kaybeden Şeyma Sabbağ (32) için İskenderiye'de çok sayıda kişinin katıldığı cenaze töreni düzenlendi.

Sosyalist Halk İttifakı Partisi'nin İskenderiye sorumlusu olan Sabbağ'ın öldürülmesini protesto etmek için öğle namazından sonra yüzlerce kişi sokağa döküldü.

Cenazenin geçtiği güzergahtaki polislerle aile arasında yer yer tartışma yaşanırken, eylemciler sık sık "Askeri rejime hayır" şeklinde slogan attı. 

Kahire'nin birçok noktasında düzenlenen yönetim karşıtı gösteriler, gece geç saatlere kadar sürdü. Bazı yerlerde güçük gençlik grupları tarafından düzenlenen gösterilerde, Mısır bayrakları taşınırken askeri yönetim aleyhine sloganlar atıldı. 

Ülkenin ikinci büyük kenti İskenderiye'nin birçok bölgesinde akşam düzenlenen darbe karşıtı yürüşlerinde "Haydi yeniden devrime" sloganları atan göstericiler halka sokaklara inme çağrısında bulundu. 

25 Ocak Devrimi'nin sembolü Tahrir Meydanı trafiğe kapatılırken, tüm yakın çevresine ve giriş noktalarına zırhlı araçlar ve panzerler konuşlandırıldı. 

MUHALİFLER

25 Ocak Devrimi dördüncü yılına girerken Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek İçin Ulusal İttifak, 6 Nisan, Ahrar, Sosyalist Halk İttifakı Partisi, Ultraslar ve bazı sol grupların protestolar düzenlemesi, ülkede muhalif kanadın yanlızca İhvan'dan oluşmadığı düşüncesini güçlendirdi. 

Öte yandan Abdulmunim Ebul Futuh'un başkanlığını yürüttüğü Güçlü Mısır Partisi'inden yapılan açıklamada, 25 Ocak Devrimi nedeniyle düzenlenecek gösterilerde parti olarak bulunmayacaklarını ancak üyelerinin kişisel olarak bu yönde gösterilere katılabilecekleri kaydedildi.

Mısır'da 3 Temmuz'daki değişimle başlayan rejim muhalifi gösteriler Müslüman Kardeşler (İhvan) üyeleri tarfından aralıksız sürdürülüyordu. Ancak 25 Ocak Devrimi dolayısıyla 6 Nisan, Ahrar, Sosyalist Halk İttifakı ve Ultras grupları yıl dönümü arifesinde protestolarına hız vermeye başlamıştı.

BARIŞÇIL GÖSTERİLERDE 3 BİN 533 KİŞİ ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ

Mısır'da 30 Haziran 2013 gösterileriyle başlayan ve darbe ile tırmanan siyasi gerilim neticesinde yapılan katliamların bilançosu 3 bin 533 ölü, 11 bin 520 yaralı olarak belirlenmişti.

Darbe sonrası düzenlenen seçimlerde Sisi, Cumhurbaşkanı seçilmiş, devrim sonucu istifa etmek zorunda kalan ve çeşitli yolsuzluk davalarından dolayı hapse giren Mübarek ise bu süreçte "göstericilerin öldürülmesi" suçlamasıyla yargılandığı davanın reddine karar verilmiş, yolsuzluk davasından ise beraat etmişti. 

Mısır'da, 25 Ocak Devrimi dördüncü yılına girerken Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek İçin Ulusal İttifak, 6 Nisan, Ahrar, Sosyalist Halk İttifakı Partisi, Ultraslar ve bazı sol grupların protestolar düzenlemesi, ülkede muhalif kanadın yalnızca Müslüman Kardeşler Teşkilatı'ndan (İhvan) oluşmadığı düşüncesini güçlendirdi.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?