Mısır'da 5 sivil, askeri mahkemeye sevk edildi

Mısır'da yeni anayasanın kabulünün ardından ilk kez 5 sivil, yargılanmak üzere askeri mahkemeye sevk edildi.

Mısır'da 5 sivil, askeri mahkemeye sevk edildi

Mısır'da yeni anayasanın geçen ocak ayında kabul edilmesinin ardından ilk kez 5 Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) üyesi askeri mahkemeye sevk edildi.

Ordu Sözcüsü Albay Ahmed Muhammed Ali tarafından yapılan açıklamada, 25 Şubat'ta Sudan-Mısır sınırından yasadışı yollarla yurt dışına çıkmaya çalıştıkları iddia edilen eski Kuzey Sina Vali yardımcısı Adil Mustafa Gatamış, İhvan Şura Konseyi üyesi Ali İzzeddin Sabit, İhvan'ın resmi internet sayfasının Genel Yayın Yönetmeni Halid Hamza, öğretmen Zeynelabidin Mahmud ve mühendis Tarık İsmail'in askeri mahkemeye sevk edildiği belirtildi.

Öte yandan Askeri Savcılık tarafından davaya atanan avukat Taha Caballah, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Duruşma günü henüz belirlenmedi. Büyük ihtimalle bu ay içinde yapılacak" dedi. Sanıklar herhangi bir avukata vekalet vermedikleri için Askeri Savcılık tarafından atandığını söyleyen Caballah, sanıkların, "yanlarında çok miktarda mermi bulundurmak ve askeri bölgeye girmekle" suçlandıklarını ifade etti.

Sanıklardan Halid Hamza'nın oğlu Muhammed Hamza ise kalp hastası olan babasının diğer tutuklularla beraber Asvan kentindeki bir emniyet merkezinde tutulduğunu, son zamanlarda sağlık durumunun kötüye gittiğini ve sürekli müşahade altında tutulması gerektiğini dile getirdi.

Mısır'da 14-15 Ocak'ta yapılan referandumla kabul edilen yeni anayasanın 204. maddesi, "silahlı kuvvetlere ait kışlalara, askeri tesislere, silah fabrikalarına ve görevlerini ifa ettikleri sırada güvenlik güçlerine doğrudan saldırmaları durumunda" sivillerin askeri mahkemelerde yargılanmasına imkan tanıyor.

Kaynak: AA

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2014, 20:54
banner53
YORUM EKLE

banner39