banner39

Mısır'da Ahmed Şefik beraat etti

Mübarek döneminin son başbakanı Ahmed Şefik, yolsuzluk ve kamu malını kendi çıkarları doğrultusunda kullanma suçlarından beraat etti

Ortadoğu 07.04.2013, 17:18 07.04.2013, 17:18
Mısır'da Ahmed Şefik beraat etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır Ceza Mahkemesi, yolsuzluk suçlamasıyla yargılanan Mısır'ın eski başbakanlarından Ahmed Şefik'in beraatine hükmetti.

Ceza Mahkemesi, Ahmet Şefik'in yanı sıra, hükümete ait Mısır Uçak Şirketi Eski Başkanı Tevfik Asi ve Eski Sivil Havacılık Bakanı İbrahim Muna'nın, yolsuzluk ve kamu malını kendi çıkarları doğrultusunda kullanma suçlarından beraatlerine karar verdi.

Kamu Güvenliği Dairesi Başkanı Ahmed Hilmi ise BAE'nin, Mısır makamlarının Eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek dönemi son Başbakanı Ahmed Şefik'in teslim edilmesi yönündeki talebine olumlu karşılık vermediğini, bu nedenle Şefik'in gıyaben yargılandığını ifade etti.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olan ancak ikinci turda Muhammed Mursi'nin gerisinde kalarak seçimi kaybeden Şefik, daha sonra Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) gitmişti. 9 aydır BAE'de bulunan Şefik, dava duruşmalarına katılmamıştı.

Başbakanlık görevini devralmadan önce Sivil Havacılık Bakanı olan Ahmed Şefik, kanuna aykırı yerleşim birimi ve arazi elde etme ile Sivil Havacılık Bakanlığı'nda mali yolsuzluk yapmak suçlarından yargılanıyor. Şefik'in hakkında açılan diğer davalar devam ediyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?