banner39

Mısır'da Ahmed Şefik'in yolsuzluk davası ertelendi

Mübarek döneminin son başbakanı Ahmed Şefik hakkında "40 bin metrekare araziyi zimmete geçirme" suçlamasıyla açılan dava Perşembe gününe ertelendi

Ortadoğu 20.10.2013, 17:06 20.10.2013, 17:06
Mısır'da Ahmed Şefik'in yolsuzluk davası ertelendi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'da devrik lider Hüsnü Mübarek döneminin son Başbakanı Ahmed Şefik ve Mübarek'in oğulları Ala ve Cemal'in yargılandığı "yolsuzluk" davasında duruşma perşembe gününe ertelendi.

"İsmailiyye kentindeki 'Ekşi Göl' çevresinde Pilotlar Derneği'ne ait 40 bin metrekare araziyi zimmete geçirme" suçlamasıyla açılan ve bugün Kuzey Kahire Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, mahkeme heyeti, sanıklardan Ala ve Cemal'in savunmasının dinlenmesi için duruşmanın perşembe gününe ertelenmesine karar verdi.

Sanıklar bugünkü duruşmaya katılmazken, Mübarek'in oğullarının babalarıyla birlikte Kahire'nin doğusundaki Polis Akademisi'nde, 2011 yılındaki protestolarda "göstericilerin öldürülmesi" suçlamasıyla görülen diğer dava kapsamındaki duruşmaya katılması bekleniyor.

Başbakanlık görevini devralmadan önce Sivil Havacılık Bakanı olan Ahmed Şefik, 2011 yılı mart ayında artan halk baskısı sonucu görevinden istifa etmişti. Şefik, 2012 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, askeri darbeyle görevden uzaklaştırılan ülkenin seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi karşısında ikinci turda yarışmış ve haziran ayında seçimleri kaybetmişti.

Seçim sonuçlarının açıklanmasından bu yana Şefik, İngiltere ve Birleşik Arap Emirlikleri başta olmak üzere yurt dışında yaşıyor.

Ahmed Şefik ve beraberinde Pilot Konutları Derneği sorumlularından olan 2 kızının da aralarında bulunduğu 10 kişinin, kanuna aykırı yerleşim birimleri ve arazi elde ederek, kamu malını şahsi çıkarları için kullanma suçuyla yargılandığı ikinci dava, dün 17 Kasım'a ertelenmişti.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?