banner39

Mısır'da Al Jazeera çalışanlarına ağır hapis talebi

Mısır'da savcı, haksız suçlamalarla 158 gündür tutuklu bulunan üç Al Jazeera çalışanı için 15 ile 25 yıl arasında değişen en üst sınırda cezalar istedi

Ortadoğu 05.06.2014, 17:08 05.06.2014, 17:08
Mısır'da Al Jazeera çalışanlarına ağır hapis talebi

Mısır'da gözaltına alınan Al Jazeera çalışanları için savcılık ağır hapis talebinde bulundu. 29 Aralık'ta Kahire'deki bir otele düzenlenen polis baskınında gözaltına alınan Avustralyalı Peter Greste ile Muhammed Fehmi ve Baher Muhammed, Müslüman Kardeşler’e yardım etmekle suçlanıyor. Gazeteciler ayrıca, “yanlış haber yaymak”, Müslüman Kardeşlerle işbirliği yapmak, sanıklara medya materyali sağlamak, bu materyalleri yazmak ve internet ve Al jazeera üzerinden yayınlamakla suçlanıyor.

Yargılanan sanıklardan 20'si tutuklu bulunuyor. Aralarında üç yabancı muhabirin bulunduğu diğer sanıklarsa gıyaben yargılanıyorlar.

Duruşmayı izleyen gazeteci Patrick Kingsley, Muhammed Fehmi'nin 'Bu Al Jazeera'dan bir intikam. Biz burada Mısır Katar arasındaki savaşın rehinesi gibi tutuluyoruz. Eğer biz askeri darbe dediğimiz için hapiste tutuluyorsak, o zaman neden CNN ve BBC çalışanları da tutulmuyor?' dediğini aktardı.

Sanıkların avukatı İbrahim Abdülvahab’a göre “16 Mısırlı gazeteciye 25 yıl hapis cezası verilebilir. Mısırlı olmayan gazeteciler için ise 15 yıl ceza isteniyor”.

Al Jazeera gazetecilerinin yargılanmasına bütün dünyadan tepkiler var. Haksız suçlamalarla Mısır hapishanelerinde tutulan dördüncü Al Jazeera çalışanı Abdullah Şami 23 Ocak'tan beri açlık grevinde ve durumları gittikçe ağırlaşıyor.
15 Haziran'da gözaltına alınan diğer Al Jazeera çalışanı Muhammed Bedr, 5 Şubat'ta serbest bırakılmıştı.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?