banner39

Mısır'da anayasa tartışmaları bitmiyor

Mısır'da siyasi partiler Askeri Konsey'e süreçle ilgili sıkıntılarını iletirken Vefd Partisi komisyondan çekildi

Ortadoğu 28.03.2012, 16:11 28.03.2012, 16:11
Mısır'da anayasa tartışmaları bitmiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır Silahlı Kuvvetleri Yüksek Konseyi Başkanı Hüseyin Tantavi, yeni anayasa çalışmalarının, yol haritasındaki en önemli aşama olduğunu kaydederek, " Anayasa, Mısırın iç ve dış politikasını belirleyecektir. Bu yüzden toplumun her kesiminden temsilcinin anayasa çalışmalarına katılması gerekir" dedi.

Hüseyin Tantavi, parti yetkilileri, siyasi güçler ve halk meclisi üyeleriyle yaptığı toplantıda, bir sonraki aşamada geçmiş aşamalardan daha çok zorluklarla karşılaşacaklarını vurgulayarak, esas hedeften uzaklaştıracak hiçbir akımın peşine sürüklenmeden Mısır'ın güvenliğini sağlamaya çalışacaklarını ifade etti.

Parti yetkilileri ayrıca, Genelkurmay Başkan Yardımcısı Sami Annan ile görüşüp, Mısır'ın yaşadığı bu zorlukları çözmek için gereken konuları ve geleceğe dair düşüncelerini ifade ettiler. Yetkililer bu çerçevede, gelecekteki esas hedeflerinin sivil bir anayasa çerçevesinde bir Mısır inşa etmek olduğuna işaret ettiler.

Bu arada, anayasa hazırlıkları için kurucu meclisin oluşturulmasıyla ilgili tepkiler de gündemdeydi. İdari yargı mahkemesi, gelecek nisan ayında oluşumunu zorlayacak davalara yönelik kesin bir karar alınması için bir oturum tarihi belirledi. Dün ise meclis önünde siyasilerden ve parti yetkililerinden oluşan bir grup yeni anayasa komisyonunu protesto etiler.

Öte yandan, kurucu meclis en yaşlı üyenin başkanlığında yaptığı ilk toplantısında yeni başkan ve iki yardımcısıyla beraber, anayasa hazırlık komisyonu üyelerini belirledi ve bir eylem planı hazırladı. İçerde bu çalışmalar yapılırken parlamento içinde ve dışında siyasiler ve sivil yetkililer kurucu meclisin oluşturulmasıyla ilgili tepkilerini sürdürmeye devam etti.

Diğer taraftan, Vefd Partisi üst organlarının parlamenterlerle dün akşam yaptığı ortak toplantıdan sonra yeni anayasa hazırlığı için kurulan komisyondan çekildiğini bildirdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?