banner39

Mısır'da anayasa toplantısında tartışmalar

Darbe sonrası oluşturulan anayasa komisyonunun ikincşi toplantısında yazım tekniği ile ile ilgili büyük tartışmalar yaşandı

Ortadoğu 10.09.2013, 07:49 10.09.2013, 07:49
Mısır'da anayasa toplantısında tartışmalar

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'da ordunun müdahalesinin ardından göreve getirilen geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur'un belirlediği 50 üyeli "Anayasa Değişiklik Komisyonu", ikinci çalışma gününü üyeler arasındaki "komisyonun görevi yalnızca mevcut maddeleri değiştirmek mi yoksa yeni anayasa yapmak mı"  tartışmaları içinde geçirdi.

Toplantıya Gazeteciler Sendikası Başkanı Ziya Raşvan ve Barolar Başkanı Samih Aşur'un tartışması damga vurdu.

Komisyonun yeni anayasa yapmak amacıyla kurulmadığını ifade eden Raşvan, bazı üyelerin "yeni anayasa yapılacağı" yönündeki konuşmalarını kınayarak, bunun askeri darbenin ardından yürürlüğe konan 33 maddelik geçici anayasaya aykırı olduğunu dile getirdi.

Aşur ise "2012 anayasasında değişikliğe mi gidileceği yoksa yeni anayasa mı yapılacağı" konusunda uzlaşmaya varılması gerektiğini belirterek, "Müslüman Kardeşler Teşkilatı'na (İhvan) ait aceleye getirilerek hazırlanmış anayasanın iptal edilmesi zorunludur" dedi.

Bu sözlere karşılık Raşvan, geçici anayasanın yeni anayasa yapmayı değil değişikliğe gidilmesini öngören maddesine uyulması gerektiğini hatırlatarak, geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur'dan geçici anayasada yer aldığı şekilde bu durumu açıklığa kavuşturan bir anayasal düzenleme yapmasını istedi.

"SOLCULAR VE LİBERALLER ARASINDAKİ BÖLÜNMEDEN ENDİŞE EDİYORUZ"

Komisyonda Nur Partisi Başkan Yardımcısı Bessam ez-Zerka'yı temsil eden Nur Partisi Yüksek Heyet üyesi Salah Abdulmabud ise komisyonun içinde liberaller ve solcular arasında görülen bölünme belirtilerinden endişe ettiğini dile getirdi.

Abdulmabud, bu durumun oturumlarda Raşvan, Aşur ve Arap Birliği Genel Sekreterliği de yapan eski Kongre Partisi Başkanı Amr Musa arasında yaşanan tartışmalarda net görüldüğünü kaydetti.

Mısır'ın çıkarları için siyasetin ve düşünce farklılıklarının bir tarafa bırakılması gerektiğini dile getiren Abdulmabud, "Anayasa Değişiklik Komisyonu"nun görevinin yeni anayasa yazmak değil, 2012 anayasasında düzenlemeler yapmak olduğunu vurguladı.

Vefd Partsi Genel Başkanı Es-Seyyid el-Bedevi ise geçici anayasada 2012 anayasasında sınırlı değişiklik yapılacağına ilişkin bir madde bulunmadığını ancak komisyon üyelerinin 2012'yi hazırlayan komisyonun üyelerinin tavsiyelerine uyarak yeniden anayasa yazma girişiminde bulunmayacaklarını ve sınırlı değişikliğe gideceklerini aktardı.

Öte yandan, ikinci gününde iç tüzüğe yönelik tartışmaların da yaşandığı komisyon toplantısında, çalışmalara katkı sağlayacak 5 iç komisyonun kurulmasına karar verildi.

Ordunun müdahalesinin ardından göreve getirilen geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur, anayasa çalışmaları kapsamında, bir alt komitenin değişiklik için teklif ettiği maddeleri değerlendirmek amacıyla 50 kişiden oluşan komisyon üyelerini belirlemişti.
50 üyeli Anayasa Değişiklik Komisyonu Başkanlığı'na eski Kongre Partisi Genel Başkanı Amr Musa seçilmişti.

Komitenin hazırladığı taslak daha sonra referanduma sunulacak.

 

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?