banner39

Mısır'da Askeri Konsey'e tepki artıyor

Mısır'da Muhammed Mursi'nin cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanmasından hemen sonra Askeri Konsey'in anayasayı değiştirmesi tepki topladı

Ortadoğu 18.06.2012, 12:54 18.06.2012, 14:54
Mısır'da Askeri Konsey'e tepki artıyor

Abdullah Aydoğan Kalabalık/ Dünya Bülteni – Kahire

Sabahın erken saatlerinden itibaren Tahrir Meydanı'nda toplanan  Mursi taraftarları sevinç gösterileri yapmaya başlarken Askeri Konsey'in geçici anayasaya yeni maddeler ekleyerek yetkilerini sağlamlaştırması ülkede tepkilere yol açtı.

Sandıkların açılması ve ilk sonuçların gelmeye başlamasının ardından Yüksek Askeri Konsey tarafından açıklanması beklenen bildiri yayınlandı. Asker, Mart 2011'de yapılan ve referandumla kabul edilen 'geçici anayasa'ya bazı yeni maddeler ekleyerek, yetkilerini garanti altına aldı.

Yasama yetkisini yeni cumhurbaşkanın seçilmesi halinde de elinde bulunduracak olan Askeri Konsey, üyelerinin yeni cumhurbaşkanı tarafından değiştirilmesi veya emekliliğe sevkedilme ihtimalini de bertaraf etti.

Cumhurbaşkanı'nda olması gereken başkomutanlık sıfatını da elinde tutan Askeri Konsey, yeni anayasayı yaparak, 1952 yılından beri askerler tarafından yapılan ve orduya, bütçesini kendisi belirleme ve kaynaklarını açıklamama, ülke ekonomisinin yüzde 30'una yakın bölümünü elinde tutma, gibi haklarını da garanti altına almayı hedefliyor.

Bu bağlamda bu gün toplanması beklenen anayasa komisyonunun, her hangi bir nedenden dolay dağılması durumunda Asker, yeni bir komisyon oluşturarak, komisyondan 3 ay içerisinde yeni anayasayı yapmasını talep edebilecek.

Askerin bu tutumu, daha önce ilan ettiği gibi 30 Haziran 2012 tarihinde yönetimi sivillere verme sözünü yeni getireceği! Ancak bunu göstermelik bir şekilde yapacağı şeklinde algılanmakta.

PARLAMENTO SEÇİMLERİ

Mursi'nin, yasama yetkisini eline alan askerin kışlasına dönmesini sağlamak için göreve başladıktan sonra ilk icraatlarından birisinin, 1971 Anayasası mucibince parlamento seçimlerini gerçekleştirmek olacağı tahmin ediliyor.

1971 Anayasası, parlamentonun feshedilmesi durumunda 60 gün içerisinde yine parlamentonun görevine başlamasının gereğini hükme bağlıyor.

SEÇİMLERE HİLE KARIŞTIRILMADI

Yumuşak hile olarak isimlendirilen seçmenlere para ve erzak dağıtma ve seçimlere katılmaları için ulaşım araçları tahsis etme gibi teşviklerin dışında, sonucu doğrudan etkileyecek ciddi bir hile girişimine rastlanmadı.

Mübarek döneminde olduğu gibi sandıklara doğrudan müdahale veya sandık değiştirme gibi bir olay kaydedilmedi.

ADAYLARA KİM OY VERDİ

Muhammed Mursi'ye Müslüman Kardeşler taraftarları, birinci turda Ebul Futuh'a oy veren seçmen, Selefilerden bazı gruplar, Vasat Partisi, Eymen Nur'un Partisi Yarın Devrim Partisi ve 6 Nisan gibi bazı değişim harekelteri oy verdi. Parlamentonun lağvedilmesinin de Mursi'nin oylarını artırdığı söyleniyor.

Şefik'e ise, Mübarek'in Vatan Partisi'nin üyeleri, polis ve asker aileleri, Mübarek yanlısı iş adamları, Sabbahi'ye oy veren liberal ve solcuların çoğunluğu ve Sufi gruplar oy verdi.

İslami hareketlerin yanı sıra devrimci gruplar olarak isimlendiren, 6 Nisan gibi değişim hareketleri de Mursi'ye oy verdi.

Sandık başına gidip de oyunu iptal eden seçmen sayısı fazla olmadı. Katılım ise, oy verme işleminin gece saat 10'a kadar uzatılmasının ardından artış gösterdi. Güney vilayetlerde hava sıcaklığının 38 dereceye kadar çıkması oy verme işlemini olumsuz etkilemişti.

İki gün süren Mısır Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sayım işlemi devam ediyor. Vilayetlerin büyük çoğunluğunda sayım işlemi sona erdi. Resmi olmayan sonuçlara göre, Müslüman Kardeşler adayı Muhammed Mursi, rakibi Ahmed Şefik'ten bir milyon daha fazla oy aldı.

Muhammed Mursi'nin seçim bürosu tarafından açıklanan sonuçlara göre Mursi 13 milyon 230 bin 177 oy alarak ipi göğüsleyen isim oldu. Rakibi Ahmed Şefik ise 12 milyon 320 bin 269 oy aldı.

Mursi'nin kazanması dolayısıyla Tahrir'de toplanan İhvan taraftarlarının elinde sadece Mısır bayraklarının bulunması, Müslüman Kardeşler'in veya Hürriyet ve Adalet Partisinin bayraklarının Meydan'da dalgalandırılmamış olması, halk nezdinde memnuniyetle karşılandı.

Yorumlar (0)
31
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?