banner39

Mısır'da bekletilen Türk TIR şoförleri dönüyor

Türkiye'nin girişimleri sonucu Mısır'da bekletilen Türk tır şoförleri yurda dönüyor

Ortadoğu 06.08.2013, 17:42 08.08.2013, 17:07
Mısır'da bekletilen Türk TIR şoförleri dönüyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, girişimler sonunda Mısır'ın Port Said Limanı'nda bekletilen tırlar ve şoförlerinin Türkiye'ye geri dönüşlerinin başladığını, şoförlerin bayramı aileleriyle geçireceklerini bildirdi.

Çağlayan, yaptığı yazılı açıklamada, Suriye'de yaşananlar nedeniyle Suriye üzerinden Körfez ülkeleri ve Suudi Arabistan'a karayoluyla yapılan ihracatın durmasını engellemek ve geçimlerini karayolu taşımacılığıyla temin eden Hatay ve çevre illerdeki nakliyecileri ve tır şoförlerini sıkıntıdan kurtarmak için 23 Nisan 2012'de Mısır Ulaştırma Bakanlığı ile imzalanan protokolle Mısır üzerinden Körfez ülkelerine ulaşımı temin eden Türkiye-Mısır-Körfez Ro-Ro hattının açıldığını anımsattı. İlk seferin 26 Nisan'da yapıldığını, böylece Körfez ülkelerine ve Suudi Arabistan'a ihracatın tamamen durmasının önüne geçildiğini bildiren Çağlayan, özellikle Hatay ve bölgesinde taşımacılıkla geçimlerini sağlayan tır şoförlerinin işlerine devam etmelerinin sağlandığını kaydetti.

İlk seferin yapıldığı 26 Nisan 2012'den bu yana Mısır üzerinden Körfez ülkelerine ulaştırılan tır sayısının 13 bini aştığına dikkati çeken Çağlayan, bu hat üzerinden, aylık veriler baz alındığında Suriye üzerinden normal zamanda yapılan geçiş rakamlarına ulaşıldığını, Körfez ülkelerinin yanı sıra Kuzey ve Doğu Afrika'ya yapılan taşımacılığın kalıcı niteliğe büründüğünü belirtti.

Geçtiğimiz günlerde bu hatta faaliyet gösteren Ro-Ro firmalarından birinin seferlerini durdurması sonucunda, 224 aracın Suudi Arabistan'da, 94 aracın ise Mısır'da mahsur kaldıklarını hatırlatan Çağlayan, şöyle devam etti:

"Suudi Arabistan'da bulunan araçların dönüşü sorunsuz olarak başlatılırken, Mısır'ın Port Said Limanı'nda bulunan araçlar, Mısır'daki acentenin alacaklarına karşılık olarak alıkonulmuştu. Sıkıntının temeli Ro-Ro firması (Sisa Denizcilik) ile Mısırlı acenta arasında yaşanan alacak-verecek meselesinden kaynaklanmıştır. Bakanlık olarak Türkiye-Mısır-Körfez Ro-Ro hattını başından itibaren maddi, idari ve siyasi tüm unsurlarla destekledik ve ihracatçılarımızın ve nakliyecilerimizin menfaatlerini her zaman ön planda tuttuk. Gerek ilgili makamlara gerekse borçlu Ro-Ro firması Sisa Denizcilik yetkililerine bu durumun kabul edilemeyeceği hatırlatılmış, araçlarımızın sürücüleriyle güvenli bir şekilde Türkiye'ye dönüşlerinin sağlanması için gerekli girişimler yapılmış ve Uluslararası Nakliyeciler Derneğinin (UND) gerekli ödemeleri yapması suretiyle bugün itibariyle şoförlerimizin ve araçlarının Türkiye'ye dönüşü önündeki engeller kaldırılmıştır."

banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?