Mısır'da binlece kişi gözaltında kayboldu

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) Mısır'da 40 binden fazla kişinin gizlice gözaltına alındığını ve daha sonra kayıplara karıştığını açıkladı

Mısır'da binlece kişi gözaltında kayboldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Mısır'da bazı olaylarda kimi kişilerin gözaltında tutulduğunun yalanlandığını veya bu kişilerin başına ne geldiğinin açıklanmadığını belirtti.

BBC'nin haberine göre, Mısır yetkililerinden gözaltında tutulan kişilerin nerede alıkonduklarının açıklanmasını isteyen örgüt, bu olayların sorumlularından da hesap sorulmasını talep etti.

Adı açıklanmayan mısırlı bir yetkili, Mena haber ajansına yaptığı açıklamada "Bu rapor, doğru bilgi ve veriye sahip olmayan kaynaklara dayandırılarak hazırlanmış. Raporda adları geçen kişilerin çoğu hüküm giymiş suçlular veya mahkemeye çıkarılacakları için gözaltında tutulan şahıslar." dedi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün Orta Doğu bölgesi müdürü Joe Stork, 2013'te Muhammed Mursi'yi darbeyle cumhurbaşkanlığından uzaklaştıran askeri lider Abdülfettah el Sisi'nin kurduğu yönetim altında Mısır güvenlik güçlerinin hareketlerinin hemen hemen hiç ceza görmediğini söyledi. HRW, Mısır'da yüzlerce kişinin öldürüldüğünü, muhalefeti bastırmak için girişilen operasyonlarda 40 binden fazla insanın gözaltına alındığına inanıldığını bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2015, 07:34
banner53
YORUM EKLE

banner39