Mısır'da Cuma gösterileri: 6 ölü

Mısır'da dün gerçekleştirilen Cuma gösterilerinde 6 kişinin polis tarafından öldürüldüğü bildirildi, ayrıca 123 İhvan üyesinin de tutuklandığı açıklandı

Mısır'da Cuma gösterileri: 6 ölü

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Mısır gergin geçen refrandum haftasının son gününde yine güvenlik güçlerinin şiddet olaylarına sahne oldu. Ülkede darbeden sonra her Cuma namazının ardından gerçekleştirilen Cuma gösterileri dün yine kana bulandı. Olaylarda 6 gösterici polis kurşunuyla öldürüldü.

Mısır'ın Kahire ve Feyyum kentlerinde toplanan binlerce darbe karşıtı Mısır'daki cuntayı ve zorla kabul ettirilen anayasa referandumunu protesto etmeye başlamıştı. 

Mısır polisi gösterilere kurşunla yanıt verdi, polis tarafından göstericilere ateş açılması sonucu darbe karşıtı 6 göstericinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Öte yandan Mısır güvenlik güçleri gösterileri bahane ederek 123 İhvan üyesini gözaltına aldı. Mısır içişleri bakanlığı gözaltına almalarla ilgili bir açıklama yaptı.

Açıklamada, "Terör örgütü İhvan üyeleri ve destekçilerinin takibatları çerçevesinde Giza, İskenderiye, Feyyum, Minye, Süveyş ve İsmailiye kentlerindeki gösterilerde yol kesme, lastik yakma, ateşli ve kesici silah taşıma ve molotofkokteyli atma suçlarından 123 örgüt üyesi gözaltına alındı" denildi.

Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifaktan yapılan açıklamada ise güvenlik güçlerinin müdahale ettiği gösterilerde Kahire'nin çeşitli bölgelerinde 5, Feyyum kentinde de 1 kişinin hayatını kaybettiği kaydedildi. 

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2014, 09:43
banner53
YORUM EKLE

banner39