banner39

Mısır'da cuma gösterileri başladı: Bir ölü

Mısır'da birçok şehirde halk darbe yönetimini ve kötüye giden ekonomiyi protesto etti, gösterilerde polis müdahalesi sonucu bir kadın öldü, onlarca kişi yaralandı

Ortadoğu 25.04.2014, 16:04 25.04.2014, 17:38
Mısır'da cuma gösterileri başladı: Bir ölü

İslam Osmanoğlu/ Dünya Bülteni - Kahire

Mısır’ın çeşitli şehirlerinde Cuma namazının ardından askeri yönetimi ve darbeyi protesto eden eylemler başladı. Ülkenin farklı şehirlerindeki olaylara polis müdahalesi esnasında onlarca kişinin yaralandığı, bir kadının ise hayatını kaybettiği bildiriliyor.

Giza, Minya, Süveyş, İsmaliye ve Eş-Şarkiyye kentlerinde sokaklara dökülen darbe karşıtları, "ekonomik şartları" protesto etti. "Ekmek parçaları" ve "yırtık elbiselerle "ekonomik duruma tepki gösteren göstericiler, darbe sürecinde tutuklananların serbest bırakılmasını istedi.

El Ezher Üniversitesi öğrencileri tarafından düzenlenen eyleme polis göz yaşartıcı bomba kullanarak müdahale etti. Giza İstikame Mescidi önünde yapılan protesto gösterilerine polisin müdahale ederek, onlarca kişiyi tutukladığı belirtildi. Beni Suveyf’te geçen hafta tutuklanan 9 kişi için eylem yapan halk ve güvenlik güçleri çatıştı.

Bugün ilk ölüm haberi Kahire’nin güneyinde yer alan Feyyum şehrinden geldi. Güvenlik güçlerinin darbe karşıtı yapılan eylemlere müdahalesi esnasında onlarca kişinin yaralandığı ve bir kadının da hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Göstericiler sık sık "Korkmuyoruz başaracağız", "Haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz" şeklinde sloganlar attı.

DEMİRYOLLARI İŞGAL

Beni Suveyf şehrinde halkın tren raylarının üzerinde toplanmasının üzerine Kahire’den ülkenin güneyine yapılan tren seferleri aksadı. Mısır Demir Yolları Başkanı Semir Enver Mısır’da yayın yapan özel bir televizyon kanalına bağlanarak, Perşembe sabahı saat altı itibariyle ülkenin güveyine yapılan tren seferlerinin durdurulduğunu açıkladı.

Demir yolunu işgal etme faaliyetinin Cuma eylemleri öncesinde “Meşruiyeti Destekleme Koasliyonu” tarafından düzenlenen bir yanıltma olabileceği konuşuldu. 3 Temmuz askeri müdahalesinin ardından ülkede binlerce eylem düzenlendi. Eylemlerde hayatını kaybeden isanların sayısının 5 bini geçtiği iddai ediliyor.

Mısır güvenlik güçleri stratejik bölgelerin ve önemli meydanların eylemciler tarafından işgal edilmesi durumunda gerçek mermi kullanıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?