banner39

Mısır'da cuntadan tehdide devam

Askeri cunta tarafından iş başına getirilen geçici Cumhurbaşkanı Mansur, "Yol haritasına katılmayanlar sonuçlarına katlanır" dedi

Ortadoğu 08.08.2013, 13:13 08.08.2013, 13:17
Mısır'da cuntadan tehdide devam

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur, ordu tarafından sunulan geçiş yol haritasında kararlı olduklarını belirterek, "Geleceğe kalkan tren hareket etti ve anı kaçıranlar sonuçlarına katlanmalıdır" dedi.

Mısır televizyonlarından ulusa seslenen Mansur, ülkedeki siyasi krize çözüm getirmek için ortaya konan diplomatik çabaların başarısız olduğunu, "Şiddeti reddetmek ve akan kanı durdurmak için bir fırsat verdik ancak çabalar amaçlarına ulaşamadı" sözleriyle ifade etti.

Geçici yönetimin yol haritasını uygulamakta kararlı olduğunu dile getiren Mansur, "Anayasa değişikliğini yapacak komitenin seçimlerdeki kriterlerini açıklayarak yol haritasını uygulamaya başladık. Mısır yol haritasını destekleyen tüm çabaları memnuniyetle karşılayacaktır" diye konuştu.

Mısır ordusu, ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi 3 Temmuz'da askeri darbeyle görevden almıştı. Ordu, anayasayı askıya alarak Anayasa Mahkemesi Başkanı Adli Mansur'u geçici cumhurbaşkanlığı görevine getirmişti.

Darbe karşıtları, bu tarihten itibaren seçilmiş cumhurbaşkanına görevinin iadesi için ülke çapında yürüyüşler ve oturma eylemlerini sürdürüyor.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?