Mısır'da cuntanın parası bitti

Körfez ülkelerinden gelen 16 milyar dolarlık dev yardım paketleri cuntaya yetmedi. Mısır'ı iki aydır yöneten asker, ülkede bulunan bankalar ve bankaların mevduat fonlarından 3 milyar sterlin kredi alacak.

Mısır'da cuntanın parası bitti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yaşanan askeri darbe ile ekonomisi de zarar gören Mısır'a darbe destekçisi ülkelerin sağladığı kredi ve hibe yetmedi. Yeni Şafak'ın haberine göre Mısır'da iki aydır hakim olan ordu hükümeti, bugün Mısır mevduat fonundan 3 milyar sterlin borç alacak.

Buna göre Mısır Merkez Bankası, darbe hükümetinin oluşturduğu Maliye Bakanlığı adına, Mısır'da bulunan genel bankalar ve bankaların mevduat fonlarından 3 milyar sterlin temin edecek. Yapılan plana göre 3 seneliğine 2 milyar sterline karşılık 3 milyar sterlin verilmesi planlanıyor.

Ekonomi uzmanlarına göre, sağlanacak kredinin devlet bütçe açığı değerini, geçerli mali yıl için 200 milyar sterlin aşması bekleniyor. Mısır Merkez Bankası, Maliye Bakanlığı adına, bono ve hazine tahvilleri ile uluslar arası Arap ülkelerinden gelen yardım ve hibelerle finanse ediliyor.

 

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2013, 09:26
banner53
YORUM EKLE

banner39