banner39

Mısır'da darbe karşıtı akademisyene idam cezası

Mısır'daki darbe rejiminin eleştiren akademisyene gıyabında idam cezası verildi

Ortadoğu 20.05.2015, 14:14 20.05.2015, 14:14
Mısır'da darbe karşıtı akademisyene idam cezası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'ın tanınmış Siyaset Bilimi profesörlerinden İmad Şahin'e gıyabında idam cezası verildi. Mısır'dki darbe sürecine ve darbenin ardından Mısır eski Genelkurmay Başkanı ve bugünkü Cumhurbaşkanı Abdulfettah es Sisi liderliğinde kurulan rejime karşı çıkan Profesör İmad Şahin, cumartesi günü casusluk davasından idam cezası alan 15 kişiden biriydi.

İmad Şahin, kendisine verilen idam cezasıyla ilgili yaptığı açıklamada "Terör saltanatını kınıyorum" ifadelerini kullandı. Şahin açıklamasında, "Bu tür kararlar tüm Mısır halkına şu mesajı veriyor; terör saltanatı devam ediyor ve bu rejime karşı çıkmak oldukça risklidir" ifadelerini kullandı.

Mısır'ın en ünlü Siyaset Bilimi profesörlerinden olan İmad Şahin, Mısır'da seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve İhvan hükümetine darbe yapılmasına karşı çıkmıştı. İhvan'la herhangi bir bağlı olmayan Mısırlı ünlü akademisyen darbenin karşısında durduğu için Sisi yönetimi tarafından hedef alınmış ve İhvan üyelerinin yargılandığı casusluk davasına ismi eklenmişti. İmad Yasin, Ocak 2014'te ABD'nin Washington kentindeki Georgetown Üniversitesi'ne düzenlediği ziyaretin ardından Mısır'a dönmemiş ve ABD'de kalmıştı. İmad Şahin hakkındaki dava gıyabında devam etti ve geçtiğimiz cumartesi günü idam cezasına çarptırıldı.

banner53
Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?