banner39

Mısır'da darbe karşıtı gösteriler: 2 öğrenci öldü

Feyyum'da darbe karşıtı gösterilere müdahalesinde, 2 öğrencinin hayatını kaybetti belirtildi

Ortadoğu 07.11.2014, 17:14 07.11.2014, 17:53
Mısır'da darbe karşıtı gösteriler: 2 öğrenci öldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'ın başkenti Kahire ile Feyyum kentinde, cuma namazı sonrası düzenlenen darbe karşıtı gösterilere güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu 2 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Darbe Karşıtı Öğrenciler Hareketi'nden yapılan açıklamada, Kahire'nin doğusundaki Ayn Şems semtinde düzenlenen gösterilere güvenlik güçlerinin müdahalesi sırasında Mahmud Halid Berakat adlı Hilvan Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencisi hayatını kaybettiği belirtildi.

Feyyum'da gerçekleştirilen darbe karşıtı yürüyüşlere güvenlik güçlerinin müdahalesinin ardından çıkan olaylarda da bir öğrencinin öldüğü ifade edildi.

Müslüman Kardeşler Teşkilatı'ndan yapılan açıklamada, Feyyum'daki gösteriler sırasında Ömer Mahmud Abdulaziz isimli öğrenci, karnına kurşun isabet etmesi sonucu hayatını kaybettiği kaydedildi.

Feyyum'daki emniyet kaynakları ise güvenlik güçlerinin göstericilere karşı gerçek mermi kullanmadığını savundu. Emniyet biriminden isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili, göstericilere karşı sadece göz yaşartıcı gaz kullanıldığını iddia etti.

Mısır'da hükümetin aldığı bir kararla 30 Ekim'den bu yana yasaklı konumunda olan Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek İçin Ulusal İttifak Hareketi'nin "Zulme karşı direnin" adı altında gösteriler düzenlenmesi çağrısı üzerine, başkent Kahire'nin birçok mahallesi ile İskenderiye, Hilvan, Giza, Süveyş, Garbiye, Minya ve Feyyum kentlerinde gösteriler düzenlenmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?