Mısır'da darbe karşıtı gösteriler sürecek

Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak, Mısırlıları bugün "Halk devrimini koruyor" adıyla düzenlenen protestolara katılmaya çağırdı

Mısır'da darbe karşıtı gösteriler sürecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak, Mısırlıları bugün "Halk devrimini koruyor" adıyla düzenen gösterilere katılmaya çağırdı.

Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) ve darbe karşıtı çeşitli siyasi partilerden oluşan İttifak'tan yapılan açıklamada, Mısırlıları bugün "Halk devrimini koruyor" adıyla düzenlecek gösterilere katılmaya çağırarak, protestoların "darbe yenilip, liderleri çirkin suçlarından yargılanıncaya kadar" devam edeceği belirtildi.

İttifak, Süveyş kentinde askeri mahkeme tarafından yargılanan 11 darbe karşıtı kişinin haklarında 25 yıl hapis cezasına hükmedilmesini kınayarak, "Süveyş, 25 Ocak devriminin odak noktasındaydı. Şimdi darbe komplocuları, özgür evlatları haklarındaki uydurma suçlamalarla haksız, yasadışı hükümlerle hedef alıyor" açıklamasını yaptı.

Darbe karşıtı 11 kişi hakkında verilen hükümlerin, 30 yıllık Hüsnü Mübarek yönetimini deviren "25 Ocak devriminin kazanımlarından büyük bir kayıp" olarak nitelendirildiği açıklamada, "Sivilleri askeri mahkemede yargılayarak, Mısır halkının iradesini kırmaya çalışmak, darbeyi ret ve meşruiyete destek için yapılan gösterileri baskı altına almaya çalışmak, darbe yönetiminin başarısız bir girişimidir" ifadelerine yer verildi.

Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin 3 Temmuz'da askeri darbeyle görevinden alınmasına karşı çıkan darbe karşıtları, o günden bu yana ülke genelinde protesto gösterileri ve yürüyüşler düzenliyor.

Darbe karşıtı kitlesel oturma eylemlerinin odağındaki, Rabia'tül Adeviyye ve Nahda Meydanlarının güvenlik güçleri tarafından yüzlerce can kaybına neden olarak dağıtılmasının ardından ülke genelinde düzenlenen gösterilerin sayısı arttı.

Mısır'da Uluslararası Kalkınma Merkezi isimli sivil toplum kuruluşu tarafından hazırlanan ve "Demokrasi Göstergesi" olarak bilinen raporunda, 14 Ağustos'ta darbe karşıtlarının şiddet kullanılarak dağıtılmasın ardından, gösterilerin iki kart arttığı belirtildi.

Gösterilerin bugün akşam saatlerinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2013, 13:27
banner53
YORUM EKLE

banner39