banner15

Mısır'da darbe karşıtı gösterilerde dört ölü

Mısır'da askeri darbeyi ve Sisi'nin seçildiği seçimleri protesto eden göstericilere polisin müdahalesi sonucu dört kişi öldü

Mısır'da darbe karşıtı gösterilerde dört ölü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'ın başkenti Kahire'de devam eden darbe karşıtı gösterilerde 4 kişi öldü, 1 kişi yaralandı.

Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak Hareketi'nin çağrısı üzerine Kahire’de toplanan göstericiler, cumhurbaşkanlığı seçiminin açıklanan gayri resmi sonuçlarını protesto etmek için gece yürüyüşü yapıldı.

İttifak Hareketi tarafından yapılan açıklamada, Kahire’nin doğusundaki Ayn Şems semtindeki yürüyüşte güvenlik güçlerinin, protestocuların üzerine ateş açtığı belirtildi.

Açıklamada, Muhammed Aleyva, Taha Farus ve ismi belirlenemeyen iki kişinin emniyet güçleri tarafından kurşunla vurularak öldürüldüğü, bir kişinin de yaralandığı kaydedildi. Yaralılardan 2’sinin durumunun ağır olduğu ve hastaneye kaldırıldıkları bildirildi.

Ayn Şems’te öldürülen ve yaralananlarla ilgili İçişleri Bakanlığından henüz bir açıklama yapılmadı.

Askeri darbeyle görevden uzaklaştırılan ve ülkenin ilk seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi taraftarları, ülkenin bir çok kentinde seçim sonuçlarına itiraz ederek yürüyüş yaptı ve seçime katılımın yüzde 10'u geçmediği için sonuçları tanımadıklarını beyan etti.   

Resmi olmayan sonuçlara göre, oyların yüzde 96,7'sini Abdulfettah es-Sisi, yüzde 3,3'ünü Hamdin Sabbahi'nin aldığı duyurulmuştu. Kesin sonuçların en geç 5 Haziran'da açıklanması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2014, 12:11
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35