banner15

Mısır'da darbe karşıtı öğrenci gösterileri sürüyor

Mısır'da üniversite öğrencileri askeri darbeyi ve okulların önünde uzun kuyruklar oluşmasına neden olan güvenlik önlemlerini protesto etti.

Mısır'da darbe karşıtı öğrenci gösterileri sürüyor

Mısır'da üniversitelerin önünde uzun kuyruklar oluşmasına neden olan sıkı güvenlik önlemleri ve askeri darbe protesto edildi.

Mısır'daki üniversitelerde geçen yıl eğitimi aksatacak derecede yaşanan darbe karşıtı protestolar nedeniyle bu yıl eğitime gecikmeli olarak yoğun güvenlik önlemlerle başladı.

Eğitim-öğretim yılının ikinci gününde üniversitenin girişinde alınan güvenlik önlemleri ve üst aramaları nedeniyle onlarca metre uzunluğunda kuyruk oluşması tepkiyle karşılandı.

Kahire'deki Ezher, Ayn Şems, Kahire ve Helvan üniversitelerinin girişinde arama nedeniyle uzun kuyruklar oluşmasının ardından güvenliği sağlamakla görevli özel şirket çalışanları ve öğrenciler arasında arbede yaşandı. 

Bunun yanı sıra yoğun güvenlik önlemlerine karşın, darbe karşıtı öğrenciler Ezher, Ayn Şems, Beni Suveyf, El-Minya, El-Feyyum, Demenhur, Port Said, Süveyş Kanalı üniversitelerinde darbe karşıtı gösteriler düzenlendi. Gösterilerde darbe karşıtı slogan atan öğrenciler, okuldan uzaklaştırılan arkadaşlarının tekrar eğitime dönmelerini, tutuklananların serbest bırakılmasını ve suça karışan yetkililerin yargılanmalarını istedi.

Mısır'daki bütün üniversitelerin kampüsünde olduğu gibi dışında da yoğun güvenlik önlemleri alındı. Bu kapsamda özel harekat timleri ve güvenlik güçlerine ait araçlar üniversitelerin dışına konuşlandırıldı.

Darbe Karşıtı Öğrenciler Hareketi Sözcüsü Ahmed Nasif, son 2 günde 82 öğrencinin gözaltına alındığını söyledi. Nasif, gözaltıların "öğrencilerin devrimini durduramayacağını" kaydetti.

Mısır'da geçen yıl erken kapatılan eğitim dönemi, 27 Eylül'de başlaması gerekirken, hazırlıkların tamamlanması gerekçesiyle 11 Ekim'e ertelenmişti.

Mısır'da 3 Temmuz 2013'te şimdiki Cumhurbaşkanı ve dönemin Genelkurmay Başkanı Abdulfettah es-Sisi askeri darbe yapmış, ülkenin demokratik yöntemle seçilen ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi görevinden uzaklaştırmıştı. Mursi, o tarihten bu yana tutuklu yargılanıyor.

Kaynak: AA

 

 

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2014, 18:57
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35