banner39

Mısır'da darbe karşıtı sivillere askeri mahkeme yolu

Mısır'da sivillerin de askeri mahkemede yargılanmasını öngören kanunj meclisten geçti, Sisi'nin onayını bekliyor

Ortadoğu 27.10.2014, 15:51 27.10.2014, 16:02
Mısır'da darbe karşıtı sivillere askeri mahkeme yolu

İslam Osmanoğlu/ Dünya Bülteni - Kahire

Mısır askeri mahkemelerinde sivillerin terör suçundan yargılanması konusundaki kanun tasarısı Mısır hükümeti tarafından kabul edildi. Konu ile ilgili yapılan açıklamada kurumlara, askere, polis  ve kamu malına karşı yapılan saldırılarda askeri mahkemenin sivilleri yargılayabileceği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Abdulfettah es Sisi’nin onayı ve resmi gazetede yayınlanmasının ardından kanunun yürürlüğe gireceği belirtildi.

Söz konusu kanun tasarısının geçen Cuma günü Sina Yarımadası’nda düzenlenen saldırının hemen ardından hükümet tarafından onaylanması dikkat çekti. Söz konusu tasarının saldırıdan bir gün sonra yani Cumartesi günü onaylandığı kaydedildi.

İnsan hakları örgütleri ve bazı siyasi aktivistler sivillerin askeri mahkemelerde yargılanmasına karşı çıkıyor. Ancak Mısır medyası terör saldırılarının artmasının ardından halkın böyle bir talepte bulunduğunu, hükümetin de bu talebi yerine getirdiğine vurgu yapıyor.

Mübarek döneminin ilk 15 yılında askeri ve siyasi suç işleyenlerle İslami hareketlere mensup şahıslar askeri mahkemelerde yargılanmaktaydı. Sonraki dönemlerde bu tür manzaralar ülkede görülmemişti.

Devrim sonrasında bu konu ülke kamuoyunu ciddi bir şekilde meşgul etmişti. Devrim sonrası halk tarafından kabul edilen anayasada askeri mahkemelerin işlevi büyük oranda kısıtlanmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?