banner39

Mısır'da darbe karşıtları 4 Kasım'a hazırlanıyor

Mısır'da darbe karşıtları 4 Kasım Pazartesi günü büyük gösteriler yapılması için çağrı yaptı

Ortadoğu 29.10.2013, 15:38 29.10.2013, 15:39
Mısır'da darbe karşıtları 4 Kasım'a hazırlanıyor

Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin mahkemeye çıkarılacağı 4 Kasım Pazartesi günü "Halkın İradesinin Yargılanması" adı altında geniş çaplı gösteriler düzenlenmesi çağrısı yapıldı.

"Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak", Mursi'nin yargılanacağı 4 Kasım günü halkı sokaklara inmeye çağırdı. İttifak liderlerinden Ali Hafaci, 4 Kasım'ın tüm dünyada ve Mısır'da merakla beklendiğini vurgulayarak, düzenlenmesi planlanan gösterilerin darbeden bu yana yapılanların en büyüğü olacağını vurguladı. Hafaci, 4 Kasım'ın, darbe yönetiminin sona ermesinde bir dönüm noktası olmasının hedeflendiğini de kaydetti.

Hafaci sözlerine şöyle devam etti:

"Meşru Cumhurbaşkanı'nın darbe yönetimi tarafından yargılanmasını protesto etmek üzere tüm Mısır halkı sokaklara inecektir. Kalabalıklar Kahire'nin farklı noktalarından mahkemenin yapılacağı merkeze doğru yürüyüşe geçecek."

İttifak kaynakları da darbeye karşı verilen mücadelenin uluslararası platformlara taşınması için çabaların devam ettiğini, bu çerçevede yurt dışındaki Mısırlılara yönelik bir organizasyon oluşturulmasının hedeflendiğini kaydetti.

Mısır'da 3 Temmuz'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan Mursi'nin, "yönetimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde çıkan olaylarda göstericileri öldürmeye teşvik etmek" suçlamasıyla dava açılmıştı. 4 Kasım'da yapılması planlanan mahkemenin ülkedeki krizi daha da derinleştirmesinden endişe edilirken, mahkemenin ileri bir tarihe ertelenmesinin de ihtimal dahilinde olduğu belirtiliyor.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?