Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik gözaltılar

Mısır'ın El-Minya şehrine bağlı Delga köyünde, darbe karşıtlarına yönelik iki gündür devam eden operasyonlarda gözaltına alınanların sayısı 141'e yükseldi.

Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik gözaltılar

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır'da ,"Kiliseleri yakmak", "Karakollara saldırmak" ve "Hristiyanların mallarına zarar vermek" suçlamasıyla haklarında arama kararı çıkartılan onlarca kişi gözaltına alındı. Dün düzenlenen operasyonlarda 45 darbe karşıtının gözaltına alındığı bildirilmişti.

Görgü tanıkları, zırhlı araçların ve askeri helikopterlerin de kullanıldığı operasyonlarda, köyün giriş ve çıkışlarının kapatıldığını aktardı. Delga köyü İhvan sorumlusu Yahya Fevzi, yaptığı açıklamada,operasyonların Müslüman Kardeşler Teşkilatı ve Cemaati-i İslami mensuplarını hedef aldığını öne sürerek, "Gözaltına alınanlar, her gün darbe karşıtı gösterileri organize eden isimlerdi. Gözaltılar intikam amacı taşıyor ve keyfi yapılıyor" dedi.

Minya Emniyet Müdürü Tümgeneral Üsame Mütevelli de, "Delga köyündeki operasyonlar, kanunlara aykırı davranan ve şiddet olaylarına karışanlar yakalanıncaya kadar devam edecek" diye konuştu.

Her gün düzenlenen darbe karşıtı gösteriler sebebiyle "Küçük Rabia" olarak adlandırılan köyün sakinleri, 14 Ağustos'ta Rabiatul Adeviyye Meydanı'na güvenlik güçlerinin müdahalesinden sonra başladıkları eylemleri, ordunun yönetime el koymasının ardından cumhurbaşkanlığından uzaklaştırılanMuhammed Mursi göreve dönünceye kadar sürdüreceklerini açıklamıştı.

Öte yandan, Mısır güvenlik güçlerinin,Kahire'nin doğusundaki Nasır City'de bir eve düzenlediği baskında, İhvan Sözcüsü Cihad el-Haddad,İhvan liderlerinden Husam Ebu Bekir, Mahmud Ebu Zeyd, Ahmed Diyab, Hişam İsmail Yunus ve Muhammed Ahmed İbrahim'i gözaltına aldığı belirtildi.


Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2013, 22:03
banner53
YORUM EKLE

banner39