banner39

Mısır'da darbe ve seçim karşıtı gösteriler

Mısır'ın birçok şehrinde darbe ve seçim karşıtı gösteriler yapıldı, seçimleri boykot çağrısı yapıldı

Ortadoğu 16.05.2014, 14:00 16.05.2014, 14:00
Mısır'da darbe ve seçim karşıtı gösteriler

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yurt dışındaki Mısırlıların cumhurbaşkanlığı seçimleri için oy verme işleminin devam ettiği ikinci günde de darbe karşıtları, ülkenin çeşitli kentlerinde gösteri düzenledi.

Başkent Kahire'nin yanı sıra Giza, Şarkıyye, Minya, İsmailiye, İskenderiye, Kalyubiye ve Kefr eş-Şeyh kentlerinde düzenlenen gösterilerde, Abdulfettah es-Sisi ile Hamdin Sabbahi'nin cumhurbaşkanlığı adaylığı protesto edildi ve seçimlerin boykot edilmesi istendi.

Darbe yönetimi ve güvenlik güçleri aleyhine sloganların atıldığı gösterilerde, 26-27 Mayıs'ta yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimleri "komik tiyatro" şeklinde nitelendirildi.

Mısır'da   26-27 Mayıs'ta yapılacak olan ve eski Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi ile Halk Akımı Platformu Başkanı Hamdin Sabbahi'nin yarıştığı cumhurbaşkanlığı seçiminde, yurt dışındaki Mısırlılar için dün başlayan oy verme işlemi, 18 Mayıs'ta sona erecek. 

Darbe karşıtları seçimi boykot çağrısında bulunurken, Mısır Dışişleri Bakanlığının açıklamasına göre, oy verme işleminin ilk gününde 55 bin Mısırlı sandık başına gitti.

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?