Mısır'da darbe yanlılarından işkence karşıtı kampanya

Mısır'da darbe taraftarlarından "İşkenceye Karşı Gazeteciler" kampanyası başlattı

Mısır'da darbe yanlılarından işkence karşıtı kampanya

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Darbe taraftarı İbn Haldun Merkezinde, "İşkenceye Karşı Gazeteciler" adında bir kampanya başlatıldı. Kampanyanın kurucularından Eşref Abbas, 35 ayrı medya kuruluşunda çalışan 60 gazetecinin kampanyanın başlatılması için imza atarak destek verdiğini söyledi.

Kampanyanın ileri gelen isimleri tarafından İbn Haldun Merkezi'nde geçen Salı günü yapılan basın toplantısında, önümüzdeki dönemde gazeteciler aleyhinde başsavcıya yapılan suç duyurularının  yakından takip edileceği açıklandı.

Basın toplantısında Mısırlı gazeteci Halid Hüseyin, yeni anayasaya gazetecilerin korunması için maddelerin eklenmesi için çalışmalar başlatacaklarını ifade etti. Basın özgürlüğünün garanti alınması gerektiğini dile getiren gazeteci Nadiya Ebulayneyn ise, bütün medya çalışanlarının özgürlüklerinin garanti altına alınmasını hedeflediklerinin altını çizdi.

Basın toplantısında 2003 yılından bu yana kayıp olan El Ahram Gazetesi muhabiri Üsame Hilal, İhvan destekçileri tarafından tartaklanan Fecr fotoğrafçısı Ayet Hamruş, Hapishane nakil aracında öldürülenlerin arasında yer alan Ahmed ed Dib ve Ağustos 2013'ten bu yana Ebu Zabel Hapishanesi'nde tutulan MBC muhabiri Eslem Fethi gibi gazeteciler hatırlatıldı.

Kampanya çerçevesinde, Muhammed Mursi'nin iş başına geldiği tarihten 30 Ekim 2013 tarihinde kadarki bir buçuk yıllık sure içerisinde, gazetecilere uygulanan özgürlükleri kısıtlayıcı ve baskıcı uygulamalar hakkında bir rapor yayınladı.

Bu süre içerisinde TRT Mısır muhabiri Metin Turan'ın yanı sıra El Cezire'nin iki Mısırlı kameramanı da tutuklandı. Mısır hapishanelerinde Avrupa ülkelerinden de tutuklu gazeteciler bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2013, 17:45
banner53
YORUM EKLE

banner39