Mısır'da darbecilerin argümanları ve gerçekler

Mısır'da darbenin meşruluğunu savunanların ileri sürdüğü Mursi'nin diyalog yanlısı olmadığı yönündeki iddialar gerçeği yansıtmıyor...

Ortadoğu 17.07.2013, 15:14 17.07.2013, 15:14
Mısır'da darbecilerin argümanları ve gerçekler

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'da ülkenin seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin görevden alındığı darbeden sonra darbeyi savunanlar, Mursi'nin bir yıllık iktidarı boyunca toplumun her kesimi ile görüşmediği ve kuşatıcı olmadığı yönünde argümanlar ileri sürdü. Oysa Mursi, iktidara geldiği günden Kıptilerden Müslümanlara, sanatçılardan STK temsilcilerine kadar çok kesimle görüştü ve görüşlerini aldı.

İşte Mursi'nin yaptığı görüşmelerden bazıları: Haziran 2012'de iktidara gelen Mursi, 27 Haziran'da ülkedeki tüm Hristiyan gruplarla ve siyasi liderlerle görüştü. 19 Temmuz'da ise Mursi, medya temsilcilerini ve ülkenin önemli gazetelerini kabul etti. 24 Temmuz'da sendika başkanları, 6 Eylül'de yazarlar, sanatçılar ve oyuncularla bir görüşme gerçekleştirildi.

Mursi, görev süresince her kesime yakın olmaya çalıştı ve herkesi dinledi, yetkisi gereği meclisin üst kanadına atadığı 90 üyenin yüzde 75'ini İslamcı olmayanlar arasından seçti. Cumhurbaşkanları yardımcılarını da farklı gruplardan seçen Mursi, ülkenin ilk kadın cumhurbaşkanı yardımcısını atadı, bir Hristiyanı cumhurbaşkanı yardımcılığına getirdi.

Darbeyi savunanların ileri sürdüğü bir başka görüş ise Mursi'nin ülkeyi kutuplaştırdığı yönündeki eleştiriydi. Siyasi analistler bunun da doğru olmadığını, Mursi iktidara geldiğinde ülkede 30'dan fazla siyasi partinin olduğunu ve sadece dördünün meclise girebildiğini, bunlar arasındaki husumetin Mursi öncesinde çok daha fazla olduğunu belirtiyor. Öte yandan Mursi, Müslüman Kardeşler listesinden seçildiği halde kurduğu kabineye tüm partilerden bakan atadı ve atadığı başbakan da İhvan üyesi değildi.

Mursi'nin tüm diyalog çabalarına karşı attığı adımlar yüksek yargı ve asker engeline takıldı ve nihayet 3 Temmuz 2013'te Genelkurmay Başkanlığı ve Savunma Bakanlığı görevlerine atadığı Abdulfettah El Sisi tarafından yapılan darbeyle görevinden alındı...

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?