banner39

Mısır'da darbeden sonra ilk genel seçim

Mısır'da 2012'de meclisin feshedilmesi ve 2013 askeri darbe gerçekleştirilmesinin ardından ilk genel seçimlerin yakın zamanda yapılacağı belirtiliyor. Ancak tarih kesin değil

Ortadoğu 02.05.2015, 15:28 02.05.2015, 16:18
Mısır'da darbeden sonra ilk genel seçim

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es Sisi'nin darbe yaptıktan sonra ülke ilk kez yapılacak genel seçimlere hazırlanıyor.

2011 yılında Hüsnü Mübarek'in halk ayaklanmasıyla devrilmesinin ve 2013 yılında seçimle Cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi askeri darbe ile görevden uzaklaştırılmasının ardından başlayan olaylar Mısır'da istikrar özlemini artırdı. Sisi yanlısı bir grup ülkede düzen olduğunu savunup "En azından Irak veya Suriye olmadık" şeklinde darbe yapan yönetimi savunuyorlar.

Sisi, 3 Temmuz 2013’te kendi liderliğinde yapılan darbe ile görevinden uzaklaştırılan ve tutuklanarak 20 hapis cezasına çarptırılan eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile ilgili sorulan bir soruya ise cevap vermekten kaçındı.

İspanya'da çıkan El Mundo gazetesine konuşan Sisi, ‘Seçimlerin yıl sonundan önce yapılacağını taahhüt ediyorum. Seçimleri Mart ayında yapmayı düşünüyorduk ama süreç şikâyetlerden dolayı durdu’ ifadelerini kullandı.

Mısır'da Anayasa Mahkemesinin, 14 Haziran 2012'de meclisi feshetmesinin ardından ilk kez genel seçimlere gidiliyor. Seçimlerin, Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi'nin 3 Temmuz 2013'teki askeri darbenin ardından açıkladığı yol haritasının üçüncü ve son aşaması olduğu duyurulmuştu.

The Economist'te konuyla ilgili çıkan haberde, "Mısır'daki düzenin bedeli olarak binlerce muhalif, laik ve Müslüman insan asker ve polis tarafından öldürüldü. Binlerce muhalif ve İhvan üyesi de hapse atıldı. Mursi ve Müslüman Kardeşler darbe yükünü taşıyorlar. Sisi, darbenin arkasındaki güçtü. Mursi'yi destekleyen yüzlerce insan protestolar sırasında güvenlik güçleri tarafından öldürüldü ve tutuklananların yüzlercesi idam cezasına çarptırıldı.
Mısır'daki darbeye ABD ve batılı ülkelerden dikkat çeken bir tepki gelmemişti. Darbeye karşı çıkmayan ABD Mısır'a hala silah gönderiyor." ifadeleri kullanıldı. 

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?