banner39

Mısır'da darbenin faturası halka kesiliyor

Mısır'da darbeden sonra batma noktasına gelen ekonomiyi düzeltme girişimleri kapsamında elektriklere yüzde 27 zam geldi. Cunta bu yolla vatandaştan 230 milyon dolar kazanmayı planlıyor

Ortadoğu 01.08.2015, 14:41 01.08.2015, 14:54
Mısır'da darbenin faturası halka kesiliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'da zaten kötü durumda olan ekonomi darbeden sonra batma notkasına gelmişti. Darbeyle yönetimi ele alan cunta, kaynak sağlamak için faturayı vatandaşa kesmeye başladı. Daha önce elektrik faturalarında vatandaşa sağlanan kısmi yardımı kesme girişiminde bulunan cunta, bu kararının tepki çekmesi üzerine yeni bir adım attı. Cunta, yardımları iptal etmek yerine elektrik fiyatlarına zam getirdi.

Mısır Elektrik Bakanı Muhammed Şakir’den yapılan açıklamaya göre, 2015-16 mali yılı içerisinde orta konut kullanımları için elektrik fiyatları yüzde 27 oranıda arttırılırken, yüksek kullanımlara yüzde 19 oranında zam geldi.

230 MİLYON DOLAR GELİR BEKLENTİSİ

Vatandaşların durumuna olumsuz etkilemeyecek kadar zam oranlarını belirlemek için piyasayı incelediklerini savunan bakan, bu yıl uygulanacak zamın devlet hazinesine 1,8 milyar pound (230 milyon dolar) gelir sağlayacağını kaydetti.

Gözlemcilere göre, devletin elektrik sübvansyonunu 5 yıl sonra tamamen kaldırmasının ardından sıradan vatandaşlar şimdiki faturaların bedelinin 2 katını ödemek zorunda kalacak. Hükümetin vatandaşların gelirlerini yükseltmek için paralel bir adım atmaya çalışmaması nedeniyle hükümetin sübvansyonu iptal etme planına kaygıyla bakılıyor.   

Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?