banner39

Mısır'da 'Darbeye karşı milyonluk' gösteri

Kahire ve Giza'daki 33 camiden gösterilerin düzenlendiği meydanlara doğru yürüyüşe geçildi

Ortadoğu 02.08.2013, 16:36 02.08.2013, 16:36
Mısır'da 'Darbeye karşı milyonluk' gösteri

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır'ın başkenti Kahire ve Giza'da "Darbeye karşı milyonluk" gösteri kapsamında 33 camiden Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarına doğru yürüyüşler başladı.

"Darbeyi Red ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak Hareketi"nin daveti üzerine darbe karşıtları, Cuma namazının ardından Kahire'de 21, Giza'da 12 olmak üzere 33 camiden gösterilerin düzenlendiği meydanlara doğru yürüyüşe geçti.

Göstericilerin ordunun yönetime el koymasının ardından görevden alınan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin posterleri ile " Halk, askeri darbeye karşı" "Halk, demokrasi ve meşruiyetin yanında" yazılı dövizler taşıdığı görüldü.

Çok sayıda kadının katıldığı yürüyüşte darbe karşıtları ile darbe yanlıları arasında tartışmalar yaşandı.

Öte yandan Mısır'da darbe karşıtı gösterilerin merkezi haline gelen Rabiatul Adeviyye Meydanı'nda kılınan Cuma namazı öncesi verilen hutbede, barışçıl gösterilerin silahlardan daha güçlü olduğu vurgulandı.

Muhammed Yüsra Hani hutbesinde "Rabiatul Adeviyye, Nahda ve Mısır'daki tüm barışçıl eylemlerimiz, gösterilerimiz, bütün komplolara rağmen şiddet eylemlerine dönüşmeyecek. Biz de 13 yıl boyunca müşriklere karşı şiddet uygulamayı ashabına yasaklayan Hz.Muhammed'in yolunu takip edeceğiz. Bizim barışçıl tavrımız Sisi'nin de Muhammed İbrahim'in de silahlarından daha güçlüdür" dedi.

Askeri darbenin Muhammed Mursi'nin şahsına değil ülkedeki İslami harekete karşı yapıldığını ifade eden Hani, "Allah'ın yardımından şüpheye düşmek doğru değildir ve bu yardım pek yakındır" diye konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?